Wiadomości
13 Sie 2020Wiata powróci

Zdemontowana zabytkowa wiata z kościańskiej stacji kolejowej powróci jako zadaszenie parkingu rowerowego przy dworcu.
Wiata pojawiła się na kościańskiej stacji w roku 1906, czyli pół wieku po otwarciu linii kolejowej Poznań – Wrocław. Stalowa, spojona nitami konstrukcja chroniła podróżnych przed deszczem przez 112 lat. Do czasu gdy inżynierowie projektujący wielką przebudowę linii kolejowej Poznań – Wrocław postanowili zunifikować wszystkie przystanki.
Przed wywiezieniem na złom wiatę postanowiło uratować Wielkopolskie Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa, które w 2017 roku doprowadziło do wpisania jej do rejestru zabytków.
Opóźniło to prace na kościańskiej stacji zmuszając inwestora do znalezienia rozwiązania problemu. Postanowiono przenieść zabytek w inne miejsce, a na peronie drugim wybudować wiatę taką samą, jak na pozostałych stacjach linii E 59.
Zabytek rozebrano w kwietniu 2018 roku. Zdemontowane poszycie nie nadawało się do użytku. Wartość konserwatorską miała jedynie konstrukcja stalowa z 1906 roku, którą w nieładzie składowano na placu budowy przez niemal dwa lata wzbudzając wśród obserwatorów obawy, czy rzeczywiście ma ponownie stanąć na stacji.
Gdy uporządkowano teren przewidziany pod parking samochodowy zniknęła także wiata. Gdzie się podziała?
- Wiata została odpowiednio zabezpieczona. Po renowacji będzie ustawiona na parkingu przy kolejowej wieży ciśnień, w sąsiedztwie stacji. W uzgodnieniu z konserwatorem zabytków zostanie wykorzystana jako zadaszenie nad stojakami rowerowymi. Wiata zostanie ustawiona do końca roku – powiedział „Gazecie Kościańskiej” Radosław Śledziński z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Przy stacji powstaną zatem, położone obok siebie, dwa parkingi: samochodowy na ponad sto samochodów i rowerowy na blisko sto jednośladów, które chronić przed deszczem będzie wiata z 1906 roku.
Niemal przez dwa lata stalowa konstrukcja wiaty leżała na placu budowy
Teren pod parking samochodowy i rowerowy został wyrównany i czeka na rozpoczęcie prac.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
To jak kolejny w tym dwutysiącleciu cud!