01 marca 2021
Wyspa pełna słońca: Malta
Na Malcie deszcz pada zaledwie kilka dni w roku. Prawie codziennie piękne budynki w kolorze piaskowym mienią się złotem w świetle ciepłych promieni. Na ulicach stoją znaki ostrzegają o przebiegających jeżach, a mieszkańcy są dwujęzyczni. Jak zorganizować podróż na Maltę? Czy wycieczka w czasach koronawirusa jest bezpieczna?
Podróż w czasach pandemii - Malta i bezpieczeństwo
W dobie koronawirusa aktualne wymogi i ograniczenia sprawdzać należy na bieżąco. Na chwilę obecną Malta wymaga negatywnych testów PCR od turystów z Polski, choć mogą one być wykonane za darmo na lotnisko w Luqa po przylocie. Na wyniki czeka się około trzech godzin, choć może to trwać krócej. W przypadku pozytywnego wyniku, niestety należy odbyć obowiązkową 10-dniową kwarantannę, dlatego warto rozważyć wykonanie badań jeszcze przed wylotem z Polski.
Malta jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego opłaty roamingowe zostały tu dla nas zniesione. Warto na wszelki wypadek zainstalować usługę VPN , która zmienia adres IP smartfona lub laptopa, co stanowi dodatkową warstwę bezpieczeństwa w przypadku konieczności skorzystania z publicznej sieci WiFi na lotnisku lub w hotelu.
Mieszkańcy Malty są bardzo przyjaźni i otwarci, wskaźnik napaści, a nawet drobnych kradzieży jest bardzo niski. Wszyscy Maltańczycy mówią po angielsku z powodu historycznej wieloletniej dominacji brytyjskiej, dlatego nie ma problemów z komunikacją, a podróżowanie po wyspie jest ułatwione. Pewnym kłopotem może okazać się lewostronny ruch drogowy, choć do samego wynajęcia auta wystarczy polskie prawo jazdy.
Co zwiedzić na Malcie?
Na szczególną uwagę zasługuje pełna uroczych uliczek stolica Malty La Valletta. Fort Świętego Elmo znajduje się na placu św. Elma i jest jedną z fortyfikacji, która przetrwała oblężenie w 1965 r. Został zbudowana w 1552 r. przez joannitów w celu ochrony portu i zachował się w świetnym stanie. Ta spektakularna fortyfikacja jest obecną akademią policyjną, mimo to można ją zwiedzać w wyznaczonych godzinach.
Górne Ogrody Barrakka zbudowane zostały w XVII wieku przez rycerzy św. Jana jako miejsce pochówku rycerzy włoskich. Z ogrodów roztacza się przepiękny widok na Wielki Port, a o godzinie dwunastej odpalana jest broń z brytyjskiej baterii salutującej.
Katedra Świętego Jana została zaprojektowana w 1578 roku przez Gerolamo Cassara i była dawniej kościołem rycerzy zakonu św. Jana. Jest to piękny przykład architektury z okresu baroku. Kompleks składa się ze świątyni i zacisznej części, w której znajduje się muzeum, w którym na ziemi podziwiać można piękne marmury i kolekcję obrazów Caravaggio.
La Valletta jest również pełna przepysznych lokalnych restauracji. Ze względu na intensywne i różnorodne relacje, jakie wyspa utrzymywała historycznie z innymi państwami, kuchnia archipelagu wzbogacona jest o wpływy włoskie i anglosaskie. Do typowych dań należy podawany na różne sposoby królik, na uwagę zasługują owoce morza serwowane z ryżem o delikatnym posmaku cynamonu.
Podróżując na Maltę obowiązkowym punktem programu jest wysepka Gozo, oddalona o niespełna godzinny rejs z największej wyspy kraju. Krajobraz Gozo jest bardziej zielonym i wiejski: głębokie doliny, strome klify, pofałdowane wzgórza i kręte wiejskie drogi. Przyjezdni często praktykują tu sporty wodne, takie jak nurkowanie lub snorkeling , a także długie spacery na łonie natury, podczas których mija się farmy, fortece i coraz to piękniejsze krajobrazy.