Magazyn koscian.net
29 Sie 2017XXVII edycja nagrody „Nieprzeciętni”
Redakcja „Wiadomości Kościańskich” od 27 lat nagradza statuetką „Nieprzeciętny” osoby wyróżniające się w działalności kulturalnej, społecznej i gospodarczej. Wśród „nieprzeciętnych” znajdują się wybitni historycy-regionaliści, dziennikarze, nauczyciele, działacze samorządowi, przedsiębiorcy i politycy.
W XXVII edycji nagród „Wiadomości Kościańskich” wyróżniono:
• „Za serce” – Renatę Majorek z Kościana. Społeczniczka, instruktor do spraw kulturalno-oświatowych. Od dwóch lat pedagog w Ośrodku Rehabilitacyjnym w Kościanie. Działaczka grupy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK w Kościanie. Instruktor, wychowawca lub komendant 20 obozów dla dzieci niepełnosprawnych. Jako instruktor do spraw kulturalno-oświatowych w Wojewódzkim Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Kościanie założyła i prowadziła kabaret dla dorosłych „Lutownica”, i dla dzieci pracowników „PINeZKA”. W Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach była instruktorem do spraw kulturalno-oświatowych. Jej zasługi są nie do przecenienia. - Z grupą niewidomych robiliśmy codziennie audycje radiowe, z zespołem muzycznym „Oaza bis” występowaliśmy nie tylko w DPS, zapraszano nas także na występy gościnne. Założyłam miesięcznik „Mój Dom”, który wydawaliśmy w wersji papierowej, w brajlu i w wersji dźwiękowej na kasetach dla tych co nie widzieli i nie znali brajla. Prowadziłam teatr „Ogończyk” oraz Klub Ludzi Ciekawych Świata „Gaja” – opowiada Renata Majorek. W latach 2010-2015 była koordynatorem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gubinie, założyła i prowadziła grupę poetycko-teatralną UTW-ór. W 2014 r. otrzymała specjalne wyróżnienie ze Sztabu WOŚP w Gubinie za rekordową zbiórkę pieniędzy podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. „Od serca” podarowała około 500 książek Zakładowi Opiekuńczo-Leczniczemu w Gubinie. W 2014/2015 otrzymała tytuł Lubuszanina Roku powiatu krośnieńskiego za działalność charytatywną na rzecz osób starszych. W 2015 r. założyła w Kościanie grupę teatralną AMAND, która skupia aktorów w wieku 50+. Jest autorką scenariusza i reżyserką spektakli „Nie ma się co…” oraz „Człowieku, jesteś na trzecim wieku”.
• „Za regionalizm” – Jolantę Nowicką ze Starych Oborzysk. Nauczycielka matematyki i informatyki, dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach, prezes „Centrum Rozwoju Gminy Kościan”. Liderka w aktywizacji mieszkańców do działań promujących rozwój gminy, rozwijania partnerstwa i współpracy między instytucjami i organizacjami społecznymi. Inicjatorka i realizatorka kilkunastu projektów kulturalno-edukacyjnych. Co roku organizuje letnie lub zimowe obozy wypoczynkowe dla uczniów z biednych rodzin. Jest opiekunem szkolnej drużyny harcerskiej. Laureatka wielkopolskiego konkursu „Obywatelka Poszukiwana”. Prezes Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Gminy Kościan, którego celem są działania na rzecz rozwoju środowiska lokalnego. Autorka i współautorka kilkudziesięciu projektów, na realizację których pozyskała blisko 500 tys. zł ze środków samorządowych, regionalnych i unijnych. Do najważniejszych należą m.in.: „Bliskie a nieznane”, „Zajazd Mickiewiczowski”, „Podróże z Panem Tadeuszem”, „Smaki na szlaku Gościnnej Wielkopolski”, „W labiryncie ścieżek wiedzy”, „Remont dachu i renowacja ołtarzy w kościele w Starych Oborzyskach”, „Jarmark św. Mikołaja”, „Rodzinna przygoda na romantyczno-bajkowych szlakach Ziemi Kościańskiej”, „Niezwykła przygoda na szlaku Generała Dezyderego Chłapowskiego – dziedzictwo narodowe i kulturowe naszego narodu”, „Historie drzewami pisane”. Inicjatorka „Spotkań integracyjnych” w ruinach kościoła św. Marcina w Gryżynie, których efektem jest coroczna inscenizacja w magicznej scenerii tego miejsca.
• „Za regionalizm” – Krzysztofa Pieśniaka z Kluczewa. Kowal. Zawodowo poszedł w ślady ojca, kowala z sześćdziesięcioletnią praktyką. Właściciel gospodarstwa agroturystycznego „Stara Chata u Kowola”, które od 20 lat prowadzi z rodziną w Kluczewie koło Przemętu. „U Kowola” dorośli i dzieci mają niepowtarzalną okazję dowiedzieć się, jak wyglądało kiedyś i wygląda dzisiaj życie na wsi, przypatrzeć się pracy w kuźni i gospodarstwie. Dom, w którym oferuje noclegi liczy około 150 lat, kiedyś mieszkali w nim kowale. Rodzina Pieśniaków kupiła go w 1912 roku. Kiedy przeprowadzili się do nowego domu, postanowili wynajmować starą chatę letnikom. Zgromadzili bogatą kolekcję dawniej używanych oryginalnych przedmiotów. Na wyposażeniu domu znajdują się m.in.: sprawny kołowrotek, kamienna maglownica, drewniane koło i magiczny kufer, piec kaflowy do pieczenia chleba. W stuletniej kuźni można zobaczyć jak Krzysztof Pieśniak rozpala palenisko i wykuwa podkowy, okraszając pokaz anegdotami i opowiadaniem w gwarze o ciężkiej pracy kowala. W jego gospodarstwie systematycznie organizowane są zielone szkoły dla dzieciaków, które zachwycone często pierwszy raz na żywo oglądają kozy, krowy, świnie, mogą pogłaskać królika, zrobić masło lub pojeździć na starych hulajnogach.
- Dzieci w miastach coraz mniej mają do czynienia z naturą i tradycjami. Siedzą przed komputerami i nie mają pojęcia jak to było kiedyś, albo jak pięknie może być na wsi. Postanowiłem więc im to pokazać. Nie wiem, może się mylę, ale za każdym razem widzę w oczach dzieci radość z tego, że mogą poszaleć, że mają do dyspozycji przestrzeń i świeże powietrze – wyjaśnia Krzysztof Pieśniak.
• „Za wspieranie uzdolnionej młodzieży” – Towarzystwo Oświatowe im. Dezyderego Chłapowskiego w Kościanie. Poprzez realizowany od 20 lat pogram stypendialny Towarzystwo wspiera zdolnych i ambitnych uczniów z powiatu kościańskiego w zdobywaniu wykształcenia i ich wszechstronnym rozwoju. Członkowie i podopieczni Towarzystwa dbają o rozpowszechnianie w świadomości społecznej potrzeby zdobywania wiedzy i wykształcenia. Zawiązana w 1997 roku organizacja za patrona przyjęła Dezyderego Chłapowskiego, któremu bliski był ideał pracy od podstaw wyrażającej się w celu, jaki postawiło sobie w XIX wieku poznańskie Towarzystwo Pomocy Naukowej: „Wydobywać z mas ludu młodzież zdatną, a wykrywszy jej talenta obrócić na pożytek społeczeństwa”.
- Stwierdzenie, że młodzież jest przyszłością każdej społeczności, to nie jest slogan. To dla nas zobowiązanie i nakaz, to coś realnego, wymagającego codziennej pracy i wsparcia. Nie tylko finansowego, lecz również emocjonalnego, gdyż często młodzież ma obniżone poczucie własnej wartości. Dostrzeżenie jej przez Stowarzyszenie traktuje jako wyróżnienie i motywację do rozwijania swoich zdolności. Niezmarnowane aspiracje, niezmarnowany potencjał możliwości, to jest coś co procentuje. Widzimy to śledząc losy naszych stypendystów – mówi dr. hab. Cezary Trosiak, prezes Stowarzyszenia Oświatowego im. Dezyderego Chłapowskiego.
• „Za przedsiębiorczość” – Mirosława Litke z Kościana. Prezes Zarządu Spółki INSTAL-FILTER SA. w Kościanie. Firma jest liderem w branży ochrony powietrza. W 2015 r. otrzymała prestiżową nagrodę Ekolaur w kategorii ochrona powietrza i odnawialne źródła energii. Marka INSTAL-FILTER funkcjonuje na rynku trzy lata, ale tworzy ją zgrany, współpracujący ze sobą od wielu lat, zespół doświadczonych specjalistów od ochrony powietrza.
- Z branżą ochrony środowiska związany jestem od ponad 20 lat. To co na początku było wyłącznie pomysłem na biznes szybko przekształciło się w pasję. Udało mi się skupić wokół siebie podobnych ludzi – mówi Mirosław Litke – Mamy wyrobioną markę w branży i doświadczenie zdobyte przy nadzorowaniu budowy ponad 600 instalacji przemysłowych do ochrony powietrza.
Firma skupia się na wykonywaniu instalacji odpylania, filtracji i neutralizacji dla energetyki i ciepłownictwa. W Kościanie projektuje się instalacje, które usuwają z gazów do 99,9 procent zanieczyszczeń. W ubiegłym roku oddano do użytku nowoczesny zakład przy ul. Północnej w Kościanie, na który składa się kompleks o powierzchni 8 tys. metrów kwadratowych z dwiema halami produkcyjnymi i biurowcem dla kadry inżynieryjno-technicznej.
* * *
Ponadto po raz dwudziesty trzeci redakcja „WK” przyznała wyróżnienie za działalność samorządową - „Dobry Gospodarz”. Tym zaszczytnym tytułem uhonorowano Adama Lewandowskiego, który od 2006 roku jest burmistrzem Śremu.
Od 2007 r. jest Przewodniczącym Zarządu Stowarzyszenia Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości. Dzięki jego inicjatywie powstały dwa fundusze pożyczkowe, gmina Śrem weszła do Aglomeracji Poznańskiej, a następnie została członkiem Stowarzyszenia Metropolia Poznań, którego Adam Lewandowski jest wiceprezesem. Jego staraniom zawdzięcza się uruchomienie połączenia autobusowego Metropolis na trasie Śrem-Poznań. Wspiera rozwój sportu i turystyki regionu jako przewodniczący projektu „Kompleksowa promocja markowego produktu turystyki wodnej Wielka Pętla Wielkopolski”. Dzięki jego wysiłkom miasto stopniowo „zwraca się ku rzece Warcie”. Powstała nowa promenada, restauracje, trasy spacerowe i rowerowe, trwają starania o budowę portu rzecznego. Burmistrz działa w Związku Miast Polskich, jest wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski. Udziela się w Towarzystwie im. ks. Piotra Wawrzyniaka w Śremie, które pomaga rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz dba o rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Warto dodać, że burmistrz jest poetą.
REDAKCJA „WK”
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Panie Krzysztofie gratuluje tytuł zasłużony w 100 %