Wiadomości
09 Cze 2023Zaglądamy na kościański Rynek i deptak
Piotr Nędzewicz, który dokumentuje wszystkie etapy rewitalizacji centrum Kościana, udostępnił portalowi najnowsze zdjęcia z placu budowy. Uzupełniamy je o opis szczegółów inwestycji.
Prezentowane zdjęcia powstały niemal rok po zejściu z placu budowy firmy Polskie Surowce Skalne i dwa miesiące po wejściu nowego wykonawcy, spółki PB Haus.
Remont centrum przypadł na szczególny czas. Wydłużyła go pandemia covid-19 i najazd Rosji na Ukrainę. Oba te czynniki spowodowały drastyczny wzrost cen, a wojna skutkowała także wyjazdem z Polski ukraińskich pracowników. Doprowadziło to do bankructwa pierwszego wykonawcy i kilkumiesięcznej przerwy w pracach.
Umowę z nowym wykonawcą podpisano 14 marca br. Daje ona firmie 23 tygodnie na realizację inwestycji. Prace wznowiono pod koniec marca. Na zdjęciach stan z 8 czerwca 2023 roku.
Co wykonano w ostatnich tygodniach?
Dokończono układanie nawierzchni wzdłuż kamienic na wschodniej pierzei Rynku, posadzono 16 lip, zamontowano nowe lampy uliczne na Rynku, postawiono maszty flagowe, wykonano dodatkowy poprzeczny odpływ wody deszczowej na wschodniej pierzei, prowadzono prace związane z siecią elektryczną.
Po co to wszystko?
Sięgamy do dokumentów i tekstów sprzed lat by przypomnieć cel i zakres rewitalizacji. Jest nim: uporządkowanie przestrzeni centrum miasta, usunięcie barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami, podkreślenie bryły ratusza, ograniczenie ruchu samochodowego, uzupełnienie zieleni oraz stworzenie posadzki nasyconej infrastrukturą umożliwiającą organizację imprez masowych. Projekt obejmuje też budowę oświetlenia iluminacyjnego ratusza, nowego oświetlenia ulicznego, monitoringu i nagłośnienia. Przed ułożeniem nawierzchni przebudowano sieci wodociągową, kanalizację sanitarną i deszczową.
„Betonoza”?
To najczęstsze słowo jakim opisuje się inwestycję. W rzeczywistości wielkość utwardzonej powierzchni nie zmienia się co najmniej od końca XIX wieku. Czy mogło być więcej zieleni posadzonej w gruncie? Inwestor odpowiada krótko: nie, ponieważ nie ma na to zgody konserwatora zabytków. Mając na względzie uwarunkowania historyczne, Rynek był i będzie w całości utwardzony. Cała zmiana polega wyłącznie na zrównaniu jezdni i chodników do jednego poziomu, usunięciu asfaltu i płyt chodnikowych, i zastąpienie ich nawierzchnią z granitu.
Płyta Rynku i deptaku
Istniejące przed rewitalizacją betonowe chodniki i asfaltowe jezdnie zrównano do jednego poziomu i wyłożono szarymi płytami granitowymi. Ułożone są skośnie, co stanowi odniesienie do koszczki – rośliny, od której pochodzi nazwa miasta. Z posadzki Rynku wyprowadzono dwie, umieszczone symetrycznie, pochylnie z płyt granitowych, które umożliwiają dostanie się do ratusza osobom z niepełnosprawnościami. W różnych częściach Rynku w posadzce ukryto gniazda elektryczne na potrzeby organizacji imprez plenerowych oraz podłączenia choinki bożonarodzeniowej, punkty zasilające z wodą umożliwiające mycie nawierzchni i zwilżanie powietrza w miesiącach letnich.
Deptak na ul. Wrocławskiej podzielony został na jedenaście prostokątów, w których umieszczone są kamienie polne z czerwonego granitu, wokół których ułożono, takie same jak na Rynku, granitowe płyty.
Zieleń
Na Rynku posadzono szesnaście lip holenderskich, po cztery na każdej pierzei. Bezpośrednio przy ratuszu, w czterech polach przy wejściu głównym i dwóch przy wejściu tylnym, posadzona zostanie koszczka oraz ozdobne trawy. W polach tych zamontowano nawodnienie kropelkowe z automatycznym sterowaniem i czujnikiem deszczu. Na płycie Rynku pojawi się blisko 50 donic z zielenią wytyczających strefę przejazdu samochodów oraz parking, kilkanaście dużych donic z zielonymi aranżacjami, a na lampach zawisną donice z kwiatami.
Na Wrocławskiej, w osi ulicy, posadzono cztery głogi, które po kilku tygodniach zastąpiono większymi klonami. Lampy na deptaku będą przystosowane do podwieszenia donic z kwiatami.
Oświetlenie
Na Rynku stanęło szesnaście, stylizowanych lamp ustawionych w regularnych odstępach. Na deptaku stanie pięć takich samych lamp, ale będą one niższe od lamp na rynku. Wszystkie latarnie wyposażone są gniazdka, pod które będzie można podłączyć okolicznościowe ozdoby świąteczne. W płycie Rynku zamontowane będzie punktowe oświetlenie skierowane na ratusz.
Fontanna
Przy wejściu do ratusza powstaje kwadratowa fontanna z szarego granitu wyposażona w siedziska z drewna. W centrum niecki będą zainstalowane dysze wyrzucające wodę w górę i generujące mgłę. Pompy pracować będą w obiegu zamkniętym, a całością sterować będzie program komputerowy.
Meble miejskie
Na wszystkich pierzejach Rynku ustawione zostaną kosze na śmieci, stojaki na rowery i drewniane ławki. Takie same meble miejskie staną na ulicy Wrocławskiej. Na Rynku, po lewej stronie od głównego wejścia do ratusza, stanęły trzy maszty do wieszania flag.
Parking i komunikacja
Projekt zakłada przebudowę przestrzeni przede wszystkim z myślą o pieszych, z której samochody korzystać będą w ograniczony sposób. Przejazd przez Rynek zostanie zachowany z ul. Kościelnej do ul. Szczepanowskiego. Trasa ta zostanie wyznaczona elementami zieleni.
Dostęp do pozostałej części Rynku będą miały samochody dostawcze w wyznaczonych godzinach, samochody uprzywilejowane i samochód państwa młodych biorących ślub w ratuszu.
Wjazd na deptak będą miały samochody dostawcze w wyznaczonych godzinach oraz samochody uprzywilejowane.
Miejsca postojowe powstaną przy pierzei północnej (przy ulicy Szczepanowskiego). Parking będzie wyznaczony donicami z zielenią. W związku ze zmniejszeniem liczby miejsc parkingowych na Rynku miasto wybudowało parking buforowy przy ulicy Wyszyńskiego. (s)
Zdjęcia: Piotr Nędzewicz / Air Space Foto
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Zaglądnijcie w Wasze puste głowy.