Wiadomości
22 czerwca 2017Zajęcy nie ubywa
Zakończył się 10. sezon realizacji powiatowego programu regulacji liczebności lisa, którego celem jest restytucja zająca szaraka.
Spotkanie podsumowujące dekadę i ostatni sezon odbyło się w minionym tygodniu w Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu. Gospodarzem spotkania był starosta Bernard Turski.
Poza ograniczaniem liczby lisów program zakłada poprawę warunków bytowania zajęcy i kuropatw. Starostwo Powiatowe rozdaje w tym celu nasiona gorczycy do wysiewu poplonów ozimych. Od 2012 zakupiło ponad 16 ton ziaren gorczycy. Ziarno, za pośrednictwem myśliwych, trafiało do rolników. Obsiane pola zyskały w ten sposób ochronę przed erozją wietrzną, akumulowały zimą więcej wody, wzbogacały glebę w próchnicę, a zające, kuropatwy i inne, roślinożerne gatunki miały zimą więcej pokarmu i lepsze miejsce schronienia, dzięki temu mogły unikać drapieżników.
Działania myśliwych i projekt wysiewania gorczycy na polach sprawiły, że po 2013 roku zające zwiększały swoją liczebność. W latach późniejszych liczba lisów wzrosła, ale nie spadła liczba zajęcy. Naukowcy i organizatorzy programu podsumowują, że gdyby nie działania ochronne to liczebność zająca byłaby mniejsza.
Średnie zagęszczenie lisów w powiecie wynosi 0,92 osobników na 100 ha. W roku ubiegłym było to 1,0 osobnika na 100 ha. Z kolei zagęszczenie zająca wynosi 3,3 osobniki na 100 ha, a w ubiegłym roku wynosiło 2,9 osobnika na 100 ha.
W minionym sezonie najaktywniejszymi myśliwymi byli w końcówce sezonu: Jacek Wasielewski z Koła „Knieja” Poznań, Sebastian Jankowski z Koła „Knieja” Śmigiel i Robert Pakuła z OHZ Racot. Z kolei w całym sezonie 2016/2017 największymi przyjaciółmi zajęcy byli: Marek Ostrowski z Koła „Szarak” Krzywiń, Jacek Wasielewski z Koła „Knieja” Poznań i Adam Jankowski z Koła „Knieja” Poznań.
Fot. Starostwo Powiatowe w Kościanie
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Chodzil lisek kolo drogi i mu uje..lo nogi.