Magazyn koscian.net
21 Paz 2014Zbierajcie zakrętki!
Z Krzysztofem Nichterleinem, koordynatorem akcji „Zakrętki.info - Pomagamy Nie Tylko Przyrodzie” rozmawia Karina Jankowska
- Od niedawna jest pan koordynatorem akcji Zakrętki.info, organizowanej przez krakowską Fundację Bez Tajemnic. Jak zaczęła się ta współpraca?
- Latem na łamach ,,Gazety Kościańskiej’’ przeczytałem, że fundacja poszukuje kandydatów na koordynatorów regionalnych do programu „Zakrętki.info - Pomagamy Nie Tylko Przyrodzie”. Od razu pomyślałem, że się zgłoszę. Napisałem do fundacji i po podpisaniu porozumienia z dniem 4 września zostałem koordynatorem. W całej Wielkopolsce jest nas czterech. Moim zadaniem jest ,,opiekowanie się’’ zakrętkami z powiatu kościańskiego. Składuję je u siebie w piwnicy. Oprócz tego wyznaczam punkty zbiórek zakrętek na przykład w szkołach, czy przedszkolach. Rozesłałem już e-maile do różnych placówek z propozycją przyłączenia się do akcji. Napisałem scenariusz zajęć edukacyjnych dla przedszkolaków i mam nadzieję, że znajdą się chętne przedszkola. Będzie to nauka przez zabawę. Już w małych dzieciach trzeba wzbudzić chęć pomocy potrzebującym.
- Skąd w panu taka potrzeba?
- Sam jestem osobą niepełnosprawną. Urodziłem się z mózgowym porażeniem dziecięcym. Rodzice dowiedzieli się o tym dopiero, gdy miałem dziewięć miesięcy. Przeszedłem cztery operacje. Byłem rehabilitowany w kościańskim ośrodku przez Agatę Michalkiewicz. Jestem absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie. Praca koordynatora akcji Fundacji Bez Tajemnic jest moim jedynym zajęciem. Pracuję jako wolontariusz, więc nie otrzymuję żadnego wynagrodzenia. Nie chcę siedzieć z założonymi rękami, chcę coś robić dla innych. Nie zbieram zakrętek dla siebie, ale dla podopiecznych fundacji.
- Proszę wyjaśnić naszym czytelnikom jakie są założenia tej akcji.
- Celem programu „Zakrętki.info – Pomagamy Nie Tylko Przyrodzie” jest zbieranie plastikowych zakrętek, które następnie przekazywane są firmom recyklingowym. Za każdy kilogram otrzymanego surowca wpłacają one ekwiwalent pieniężny na konto Fundacji Bez Tajemnic. Koszt kilograma surowca waha się od 50 groszy do 1,40 zł. Z przetopionych zakrętek powstaje granulat, który służy do wyprodukowania różnych plastikowych produktów, m.in. doniczek, łopatek. Pozyskane ze sprzedaży tego surowca środki przeznaczane są na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla podopiecznych. Sama Fundacja Bez Tajemnic powstała na początku 2012 r. Z inicjatywy wolontariuszy ogólnopolskiego programu charytatywno-ekologicznego „Zakretki.info – Pomagamy Nie Tylko Przyrodzie”. Chodziło o to, by móc efektywniej pomagać potrzebującym. Poza niesieniem bezinteresownej pomocy niepełnosprawnym dzieciom, podnosimy również świadomość ekologiczną i zbieramy surowiec wtórny. 14 lutego 2012 r. fundacja została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Z tego konkretnego programu wspieranych jest 20 podopiecznych, ale fundacja pomogła już wielu osobom. Z zebranych pieniędzy kupowaliśmy sprzęt rehabilitacyjny, w tym foteliki ortopedyczne, wózki inwalidzkie, balkoniki.
- Ile zakrętek już udało się panu zgromadzić?
- Trudno powiedzieć. W 120 litrowym worku mieści się około 14 kilogramów zakrętek. Z ciekawości przeliczam zakrętki na sztuki. Mam już około 10 tysięcy sztuk. Od początku tego roku w całej Polsce odzyskaliśmy już blisko 100 000 kilogramów tego plastikowego surowca wtórnego. Zakrętki gromadzę w rodzinnym domu w Racocie przy ul. Krętej 14. Fundacja odbiera je, gdy uzbiera się 500 kilogramów. Zachęcam do odwiedzenia oficjalnej strony programu pod adresem www.zakretki.info. Osoby zainteresowane proszę o kontakt e-mailowy pod adresem: [email protected] lub telefoniczny pod numerem 729-435-001.
Zbierajcie wszystkie plastikowe zakrętki! To nic nie kosztuje i nie wymaga żadnego wysiłku! Zamiast wyrzucić do śmieci wystarczy odkładać wszystkie je do woreczka lub kartonika i w ten sposób pomóc potrzebującym.
GK 41/2014
Zgłaszasz poniższy komentarz:
♥♥♥ Brawo Krzysiu ♥♥♥