Magazyn koscian.net
12 grudnia 2017Zmiana granic przypieczętowana
Rada Gminy Kościan wyraziła pozytywną opinię o zmianie granic administracyjnych gminy. Za przekazaniem 22,3761 ha gruntów miastu Kościan zagłosowało 9 radnych, 3 było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu
Przypomnijmy, że 21 lutego br. do Urzędu Gminy Kościan wpłynął wniosek Burmistrza Miasta Kościana w sprawie rozważenia możliwości wszczęcia procedury zmierzającej do korekty przebiegu granic między miastem a gminą Kościan. Na tym terenie znajduje się oczyszczalnia ścieków spółki Wodociągi Kościańskie. Jak argumentowano, włączenie tego obszaru w granice administracyjne miasta poprawi funkcjonowanie miejskiej oczyszczalni ścieków. W maju Rada Gminy Kościan zdecydowała o przystąpieniu do procedury zmiany granic i przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami. Odbyły się one 18 października w Widziszewie.
- Wzięli w nich udział właściciele gruntów, przedstawiciele rad gminnej i miejskiej, sołtysi. Wyłapano formalny błąd rachunkowy, bo pierwotnie była mowa o 23,1681 hektarach – przypomniał wójt Andrzej Przybyła. – Jeśli chodzi o sprawy własnościowe, to niespełna dwa hektary należą do gminy Kościan, niespełna pięć hektarów to teren oczyszczalni ścieków, a ponad piętnaście hektarów to grunty prywatne. Są tam między innymi grunty rolne piątej i szóstej klasy, grunty przemysłowe, łąki czwartej i piątej klasy, drogi i tereny kolejowe. Zmiana granic nie wpłynie na sprawy własnościowe. To nie ma nic wspólnego z dawaniem, bo zmieni się tylko granica administracyjna – podkreślił, dopowiadając, że podczas konsultacji żaden z właścicieli nie wnosił zastrzeżeń do proponowanej zmiany granic. – Trzeba wziąć pod uwagę dobre relacje z miastem, współorganizowanie różnych imprez, współfinansowanie inwestycji czy przekazywanie nieruchomości. Uważam, że będzie to kolejny dobry przykład współpracy pomiędzy naszymi samorządami. Wzajemne uzupełnianie się.
Za zmianą granic opowiedziało się 9 radnych, 3 było przeciw (Mateusz Nejranowski, Szymon Michalak i Tomasz Klem), a 2 wstrzymało się od głosu (Zbigniew Szymanowski i Michał Jaworski).
-Dziękuję wysokiej radzie za bardzo dobry przykład wzajemnego przenikania się wspólnot. Nasze wspólnoty są otwarte, a to dopinguje by dostępność usług i ich poziom był wysoki, i byście chcieli z nich korzystać. To wyraz wielkiego zrozumienia. To wielka szczodrość, że 22 hektary znajdą się w granicach miasta – dziękował burmistrz Michał Jurga. (kar)
Gazeta Kościańska 49/2017
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Ale co to za grunt i gdzie się znajduje - WIELKA NIEWIADOMA