28 Lut 2022
Zwyrodnienie stawu biodrowego (koksartroza) - jak łagodzić ból
Koksartroza to inaczej zwyrodnienie stawu biodrowego, które zaliczane jest do jednego ze schorzeń cywilizacyjnych. Dotyka nie tylko starsze osoby, ale również młode, zwłaszcza te, które prowadzą siedzący tryb życia i mają nadwagę. Przyczyną choroby mogą być także urazy czy nadmierne przeciążenie stawu.
Czym jest koksartroza?
Koksartroza to zwyrodnienie stawu biodrowego, które zwykle rozwija się wraz z upływem lat i jest po prostu wynikiem „zużycia się” stawu. U niektórych osób może być efektem wady wrodzonej - nieprawidłowego rozwoju panewki. Choroba coraz częściej jest jednak zaliczana do współczesnych schorzeń cywilizacyjnych, ponieważ powodują ją: nadwaga, siedzący tryb pracy połączony z brakiem aktywności, a także nadmierne obciążenia stawu i urazy. Odczuwany w jej przebiegu ból jest wynikiem ścierania się stawów i stopniowego odsłaniania powierzchni kości, ponieważ redukcji ulega chrząstka szklista, która w zdrowym organizmie to tarcie redukuje. Ponieważ właściwości amortyzujące ulegają znacznemu zmniejszeniu, na kości zaczynają tworzyć się zmiany zwyrodnieniowe. Postępujący stan zapalny mazi stawowej (błony stawowej) prowadzi z kolei do dolegliwości bólowych, które mogą utrudniać normalne funkcjonowanie.
Objawy zwyrodnienia stawu biodrowego
W wyniku upośledzenia funkcji amortyzującej chory zaczyna odczuwać ból, zwłaszcza przy obciążaniu kończyny, co utrudnia chodzenie. Postępująca degeneracja stawu powoduje, że dolegliwości bólowe odczuwane są również w spoczynku, a nawet przy dotyku. Efektem jest wyraźnie ograniczona ruchomość stawu i problemy z chodzeniem. Odciążanie kończyny w trakcie przemieszczania się powoduje nadmierne przeciążenie stawu drugiej nogi. Aby nie dopuścić do rozwoju choroby, konieczne jest wdrożenie właściwej terapii i rehabilitacji, w przeciwnym razie konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny, gdyż chodzenie bez pomocy kół łokciowych stanie się niemożliwe.
Leczenie koksartrozy
Zwyrodnienie stawu biodrowego wymaga fizjoterapii i rehabilitacji, aby nie dopuścić do zaawansowanego stanu chorobowego. Doraźnie można sięgnąć po leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty, np. z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Z nieprzyjemnymi objawami dobrze radzi sobie ketoprofen, który szybko niweluje ból, przywracając normalne funkcjonowanie choremu. Przed zażyciem tabletki koniecznie należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką i wskazaniami dotyczącymi dawkowania. Należy pamiętać, że leków nie można przyjmować przez długi czas bez specjalistycznej konsultacji. Zwykle, jeśli ból nie ustępuje lub nasila się, wskazana jest wizyta u lekarza. Doraźnie, jeśli ból odczuwany jest przy dotyku, można stosować również maści przeciwbólowe, np. zawierające ketoprofen lub plastry z substancjami łagodzącymi ból.
Właściwie prowadzona fizjoterapia i rehabilitacja to podstawa leczenia. Aby zatrzymać postęp choroby, należy zadbać o utrzymanie sprawnego układu ruchu. Zabiegi i zestawy ćwiczeń powinien zawsze dobrać specjalista - wzmocnienie mięśni pozwala bowiem na przywrócenie właściwej postawy ciała, a przez to zatrzymuje degenerację stawu.