Wiadomości
17 kwietnia 2025Co wynika z kontroli zakładu recyklingu w Przysiece Polskiej?

Urząd Marszałkowski dwukrotnie wnioskował o wstrzymanie działalności zakładu POLCOPPER w Przesiece Polskiej. Dwukrotnie na wszczęcie postępowania w tej sprawie nie zgodził się Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.
Do pożarów w zakładzie recyklingu odpadów w Przysiecie Polskiej dochodzi często. Zdaniem mieszkańców Przysieki – zbyt często. Tylko w minionym miesiącu odnotowano trzy pożary. Największy wybuchł 6 marca. W trwającej 10 godzin akcji gaszenia uczestniczyło 36 zastępów i 133 strażaków z powiatów kościańskiego, grodziskiego, ostrowskiego, poznańskiego i śremskiego.
Poprzedni duży pożar miał miejsce w lutym 2024 roku. Serie pożarów odnotowano także w roku 2020, a wielki pożar z roku 2021 gaszono przez trzy dni.
Ponieważ nadzór nad miejscami magazynowania odpadów sprawuje marszałek województwa, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Filip Żelazny skierował do marszałka szereg pytań dotyczących przyczyn pożarów i kontroli przeprowadzanych w zakładzie. Odpowiedzi na interpelację udzielił wicemarszałek Jacek Bogusławski.
Z ustaleń Komendanta Powiatowego Straży Pożarnej w Kościanie wynika, że ostatnie pożary powstały wewnątrz maszyny rozdrabniającej odpady, a następnie taśmociągiem trafił na hałdę odpadów doprowadzając do jego rozprzestrzenienia się. Wyjaśnić należy, że na prowadzenie działalności z wykorzystaniem maszyny rozdrabniającej Spółka nie posiada odpowiedniego zezwolenia – informuje Jacek Bogusławski.
Z odpowiedzi dowiadujemy się także, że Marszałek Województwa Wielkopolskiego prowadzi aktualnie 5 postępowań dotyczących gospodarowania odpadami w Przysiece Polskiej i dąży do ograniczenia ilości i rodzajów odpadów magazynowanych w zakładzie.
Podczas przeprowadzonej jesienią ubiegłego roku kontroli urzędu marszałkowskiego na terenie zakładu stwierdzono nieprawidłowości w ewidencji przetwarzanych w nim odpadów oraz w przedkładanych urzędowi sprawozdaniach.
Dwukrotnie, w roku 2021 i 2024 urząd marszałkowski wystąpił z wnioskiem do Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, o wszczęcie z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie wstrzymania działalności zakładu do czasu uregulowania jego stanu formalno-prawnego.
Pozwoliłoby to uniknąć napływu kolejnych mas odpadów do czasu uregulowania i dostosowania instalacji choćby w zakresie spełnienia wymagań określonych w przepisach dotyczących ochrony przeciwpożarowej – informuje wicemarszałek.
W obu przypadkach Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska uznał, że nie zaistniały ustawowe przesłanki uzasadniające wydanie decyzji wstrzymującej działalność spółki.
Głównym celem Marszałka Województwa Wielkopolskiego jest prowadzenie postępowań administracyjnych zgodnych z przepisami prawa, ograniczających negatywne oddziaływanie Zakładu na środowisko oraz zdrowie i życie ludzi -zapewnia Jacek Bogusławski
Wicemarszałek podkreśla, że wynik postępowań uzależniony jest od opinii i uzgodnień organów współdziałających, tj. Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie oraz Burmistrza Śmigla.
Pełną treść odpowiedzi na interpelację znaleźć można na stronach urzędu marszałkowskiego > LINK DO PISMA
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Ciebie człowieku do więzienia by wysłali bo masz kopciucha. A postępowania dla polcopper Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony odrzuca i wszystko pasuje.