Wiadomości
09 lutego 2025Gmina Czempiń zabiega o wybudowanie wiaduktu kolejowego

Gmina Czempiń podjęła intensywne działania w celu rozwiązania problemu korków w centrum miasta, wynikających z częstego zamykania przejazdu kolejowego w ciągu ul. Ks. J. Popiełuszki.
W ramach zakończonej modernizacji linii kolejowej na odcinku Czempiń – Poznań nie przewidziano budowy skrzyżowania dwupoziomowego, co obecnie staje się priorytetem dla lokalnych władz. Wykorzystując możliwość dofinansowania z programu PKP PLK, gmina podejmuje starania o realizację inwestycji, której kluczowym elementem będzie budowa tunelu drogowego pod torami.
Konsultacje społeczne w sprawie budowy tunelu
W minionym tygodniu odbyły się konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy mieli okazję zapoznać się z wstępną koncepcją inwestycji. Omówiono główne założenia projektu oraz jego wpływ na bezpieczeństwo i płynność ruchu w mieście. Ważnym aspektem jest fakt, że realizacja inwestycji nie będzie wymagać wyburzania budynków mieszkalnych.
Główne założenia projektu:
• Likwidacja przejazdu kolejowego i budowa tunelu – bezkolizyjny przejazd pod torami wyeliminuje korki i oczekiwanie na przejazd pociągów.
• Nowe rondo – po zachodniej stronie torów wyjazd spod tunelu połączony zostanie z rondem na drodze wojewódzkiej nr 310, skąd będzie można zjechać także na drogę powiatową w kierunku Kawczyna.
• Połączenie ulic Kolejowej i Długiej – zostanie zachowane poprzez budowę wiaduktu nad tunelem, równoległego do torów.
• Dostęp do tunelu od strony wschodniej – wjazd rozpocznie się przed budynkiem Poczty, gdzie przewidziano mur oporowy.
• Infrastruktura pieszo-rowerowa:
o Ciąg pieszo-rowerowy po lewej stronie ul. ks. Jerzego Popiełuszki.
o Jednokierunkowa pieszo-jezdnia po prawej stronie dla dojazdu do posesji i poczty, połączona z ul. Długą.
o Kładka pieszo-rowerowa nad jezdnią od zachodniej strony torów, zapewniająca wygodne dojście do tunelu.
• Likwidacja przejazdu na ul. Stęszewskiej – warunkiem uzyskania środków z PKP PLK jest zamknięcie dwóch przejazdów. W miejscu „małego przejazdu” powstanie tunel pieszo-rowerowy.
• Drugie rondo i nowe rozwiązania komunikacyjne – przy skrzyżowaniu ulic Kościańskie Przedmieście i Zachodniej powstanie kolejne rondo, a nowe odcinki dróg poprawią organizację ruchu w centrum miasta.
Koszt inwestycji i dalsze kroki
Koszt budowy tunelu szacowany jest na około 120 mln zł. Gmina planuje pozyskać dofinansowanie z programu PKP PLK, które mogłoby pokryć część wymaganej kwoty. Burmistrz oraz Sekretarz Gminy prowadzą rozmowy z władzami województwa, powiatu oraz parlamentarzystami w celu uzyskania dodatkowego wsparcia finansowego. W ostatnich miesiącach Burmistrz spotkał się w tej sprawie z Wiceministrem Infrastruktury Piotrem Malepszakiem oraz Ministrem Infrastruktury Dariuszem Klimczakiem.
Realizacja inwestycji rozpocznie się po zapewnieniu finansowania i opracowaniu szczegółowej dokumentacji projektowej. Opinie mieszkańców zgłoszone podczas konsultacji zostaną uwzględnione na etapie przygotowań, aby jak najlepiej dostosować projekt do lokalnych potrzeb.
Reakcje mieszkańców
Podczas konsultacji mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w dyskusji, zgłaszając liczne pytania i sugestie. Większość uczestników pozytywnie oceniła koncepcję budowy tunelu, dostrzegając jej znaczenie dla infrastruktury drogowej i komfortu podróżowania w regionie. Nie zabrakło również głosów sprzeciwu, które dotyczyły głównie wpływu budowy na otoczenie oraz organizacji ruchu podczas realizacji inwestycji.
Koncepcja układu komunikacyjnego, który może ulec zmianie po analizie opinii mieszkańców oraz konsultacjach z zarządcami dróg i PKP PLK
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Przed wyborami było zrobione zebranie że Czempiń i Kościan .Będzie robiona droga betkowo graniczna z oświetleniem Minoł rok 2024 minie rok 2025 I z planów nici A teraz tunel i pieniądzy też nie będzie na drogi Ach zapomniałem że to było przed wyborami oferta drogi