Wiadomości
14 października 2016Handel na zdjęciach

Projekt PKS i Kościański Ośrodek Kultury zapraszają na wernisaż wystawy fotografii Sławomira Skrobały pt. HANDEL.
Przez rok, na zaproszenie miasta i dokumentalnego Projektu PKS, Sławomir Skrobała przyglądał się różnym formom handlu w Kościanie i okolicy. Fotografował sklepy, hurtownie, targowiska, wszechobecną reklamę, okna wystawowe, wyłożony na półkach asortyment. Utrwalił na zdjęciach miejsca, które codziennie odwiedzamy, ale rzadko im się przyglądamy.
Wernisaż wystawy, na której zaprezentowany zostanie fragment cyklu, odbędzie się w poniedziałek, 17 października, o godzinie 18:00 w sali Klubowej KOK. Wstęp wolny. Wystawa, która trwać będzie do 28 padziernika, odbywa się w ramach III Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. I. Zjeżdżałki.
O autorze:
Sławomir Skrobała, urodzony w Lesznie niezależny fotograf prasowy, specjalizujący się w fotografii społecznej. Publikuje w kraju i za granicą. Wielokrotnie nagradzany w prestiżowych konkurach fotograficznych. Uczestnik wielu projektów społecznych, między innymi kościańskiego Projektu PKS.
O projekcie
PROJEKT PKS to pisany od 2005 roku fotograficzny list do przyszłych pokoleń, w którym dokumentowana jest codzienność ziemi kościańskiej. Autorem i kuratorem projektu jest Paweł Sałacki. Pierwszą część projektu tworzy kolekcja zdjęć z lat 2005-2012 wykonanych przez mieszkańców i uznanych twórców w dniach, których datę można zapisać jako ciąg powtarzających się cyfr. Począwszy do 5 maja 2005 roku (05.05.05) do 12 grudnia 2012 roku (12.12.12).
Po zamknięciu cyklu „osiem dni z życia powiatu” projekt zmienił formuję. Zaproszeni przez kuratora projektu twórcy dokumentują przez kilkanaście miesięcy jeden temat. W 2015 i 2016 roku Sławomir Skrobała fotografował życie handlowe Kościana, a w maju 2016 roku Anna Ryl i Zbigniew Warczok rozpoczęli zdjęcia do cyklu poświęconego życiu religijnemu kościaniaków.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Poza fotografią reklamy CC na tle monumentalnej budowli ogòlniaka-reszta fotografii porusza do ucieczki od komputera i rzeczywistości.