Wiadomości
27 października 2023Kościan wyemituje obligacje o wartości 8 mln zł

Rada Miejska Kościana wyraziła zgodę na emisję obligacji o wartości 8 milionów złotych. O taką kwotę zmniejszyły się bowiem planowane dochody miasta z powodu przeciągających się rozliczeń unijnych dotacji.
Powodem sięgnięcia po obligacje było zmniejszenie planowanych dochodów o 8,3 miliona złotych. Istnieje bowiem realne ryzyko, że do końca roku nie wpłyną zaplanowane w budżecie unijne środki na termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 4 oraz rewitalizację Rynku i ulicy Wrocławskiej. Przeciąga się bowiem stosowana przez urząd marszałkowski wieloetapowa procedura rozliczenia poniesionych przez miasto wydatków.
Powstały z tego powodu deficyt mają pokryć pieniądze z emisji obligacji. Środki te przeznaczone będą na bieżące wydatki miasta i niezbędny wkład własny w inwestycje, na które samorząd pozyskał z rządowych programów 10 milionów złotych. Obligacje mają zostać wykupione w latach 2037 – 2040.
Podczas dyskusji nad projektem uchwały zdecydowanie przeciwko emisji obligacji wystąpił radny Sławomir Kaczmarek. Zwrócił uwagę, że dług miasta wzrośnie do 55 milionów złotych. Oznacza to wzrost zadłużenia podczas tej kadencji samorządu o 30 milinów złotych. Wskazał, że z uzasadnienia uchwały nie wynika na co zostaną przeznaczone pieniądze z obligacji, i że gdyby miasto nie musiało finansować zdań, które należą do powiatu i innych samorządów, nie byłoby potrzeby zaciągania kolejnego długu.
Odpowiadający radnemu burmistrz Piotr Ruszkiewicz przypomniał, że miasto z własnych pieniędzy przeprowadziło termomodernizację „czwórki” oraz rewitalizację centrum miasta i prowadzi obecnie rozliczenia tych inwestycji aby otrzymać unijne dotacje. Ponieważ środki te nie wpłyną do końca roku potrzebne są obligacje z których miasto pokryje bieżące wydatki między innymi wypłaty dla nauczycieli i jednostek samorządowych.
W głosowaniu dwanaścioro radnych opowiedziało się za podjęciem uchwały, sześcioro było przeciw, a jeden radny wstrzymał się od głosu. Za podjęciem uchwały głosowali: - Gabriela Andrzejewska, Tomasz Bajstok, Zbigniew Bernard, Alicja Brzozowska, Magdalena Cwojdzińska, Konrad Garwoliński, Małgorzata Noskowiak, Dawid Olejniczak, - Wiktor Rudawski, Mirosław Starosta, Roman Talikadze, Magdalena Tomaszewska-Kubiak. Przeciwko głosowali: Marek Wyrzykiewicz, Mirosława Wojciechowska, Marcin Betlej, Paweł Grodziski, Sławomir Kaczmarek, Patryk Piasecki. Od głosu wstrzymał się Łukasz Naglik.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Ogolnie sesja była ciekawa i kontrowersyjnych tematów było więcej. Dlaczego temat pracowników promocji miasta i kontrowersji wokół filmu został pominięty?