Wiadomości
07 października 2023Obszerna fotorelacja z gry miejskiej Kryptonim Wolność

Blisko 500 osób wzięło udział w dwunastej edycji gry miejskiej Kryptonim Wolność.
W sobotę, 7 października, Kościan ponownie zmienił się w powstańcze miasto sprzed ponad wieku. Realizowana od dwunastu lat gra miejska przypomina podchody z elementami łamigłówek, szarad i fabułą odnoszącą się do historycznych wydarzeń, które mają bawić, ale i uczyć oraz upamiętniać historię Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
Scenariusz gry nawiązuje do brawurowej akcji pod kryptonimem "Wolność", przeprowadzonej w nocy z 29 na 30 grudnia 1918r. przez Kościańską Rezerwę Skautową, podczas której młodzi skauci wyzwolili miasto bez jednego wystrzału.
Data tegorocznego wydarzenia nawiązywała do ogłoszenia przez Radę Regencyjną w dniu 7 października 1918 r. niepodległości Polski.
Gra toczyła się w kilku strefach: na Rynku i deptaku, w „sanatorium”, na Placu Wolności, w parku miejskim, bibliotece gminnej w Kiełczewie, przy mostkach i na Łazienkach.
Uczestnicy musieli między innymi: napompować opony lub wymienić świece w wozach pancernych, rozszyfrować meldunek niemieckich radiotelegrafistów, przejść przez umocnienia wojsk Wehrmachtu, strzelać z łuku, pokonać ścieżkę zdrowia, ugasić pożar, wykonać doświadczenia chemiczne, udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym.
Wśród drużyn, które zakończyły grę w regulaminowym czasie najwięcej punktów zebrała drużyna Pędzące Kury. Jednak klasyfikacja generalna obejmie także drużyny, które ukończyły grę później. Nie wykluczone zatem, że lista drużyn, które znalazły się na podium jeszcze się powiększy.
Grę zorganizowało Stowarzyszenie im. "Kościańskiej Rezerwy Skautowej" przy wydatnej pomocy zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych, a sfinansowali: Urząd Miejski Kościana, Urząd Gminy Kościan, Starostwo Powiatowe w Kościanie, Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, TOP Farms Wielkopolska oraz Orlen.
Fot. Anna Ryl i Zbyszek Warczok / ARPINIU i Paweł Sałacki
Zgłaszasz poniższy komentarz:
a w Czempiniu po śmierci Pana Zachariasza niema komu organizować