Wiadomości
28 października 2011Palenie plastików to zbrodnia!

Z ilu kominów wydobywa się czarny, gryzący dym? W poszukiwaniu oszczędności wciąż popularne jest spalanie w piecach śmieci. Proceder ten prędzej czy później przyniesie wszystkim szkody. Czy da się go rozwiązać karami?
Śmieci paliło się zawsze. Tyle, że kiedyś było ich niewiele i nie były toksyczne. Dziś większość produkowanych przez nas odpadów to tworzywa sztuczne. Przez niektórych są one pieczołowicie gromadzone na sezon grzewczy. Efekt? Bywają miejsca, gdzie nie sposób wyjść na spacer lub otworzyć okno. Cała okolica dusi się bowiem w fetorze palonych plastików.
Prośby o zaangażowanie się samorządów w walkę z tym procederem pojawiły się na ostatnich sesjach rad miasta i gminy Kościan.
Ewa Barbara Szłapka, sołtys Kurowa, zaapelowała do wójta gminy Kościan o wydanie publikacji edukacyjnej na temat spalania śmieci.
- Palenie plastików to zbrodnia! Za parę lat możemy sobie wybić z głowy zdrową żywność – podkreślił wójt Henryk Bartoszewski, wyliczając negatywne skutki takich działań i dziękując pani sołtys za inicjatywę. Poinformował, że gmina wyda 2 tys. zł na ulotki i plakaty, które trafią do mieszkańców gminy.
Z podobną prośbą do burmistrza Kościana zwrócił się radny Dawid Olejniczak.
- Spacerując po mieście można się przekonać, że niektórzy mieszkańcy palą śmieciami i plastikami. Ma to szkodliwy wpływ na ludzkie życie i środowisko – wskazał radny, prosząc burmistrza o zamieszczenie na łamach prasy apelu do mieszkańców. Burmistrz zapewnił, że w najbliższym czasie dotrą do mieszkańców ulotki informacyjne.
- Kolejny raz będziemy tłumaczyć, że szkodą nie tylko swoim sąsiadom, ale i sobie. Po ostrzeżeniach trzeba sięgnąć jednak po narzędzia w postaci kar – zapowiedział burmistrz Michał Jurga.
Z ustawy o odpadach wynika, że palenie śmieci możliwe jest tylko w spalarniach odpadów. Spalanie śmieci w domowych piecach jest karane grzywną, która maksymalnie może wynieść nawet 5 tys. złotych. Problem polega jednak na udowodnieniu komuś spalania śmieci. „Na nos” mandatu wystawić nie można, a złapać kogoś na gorącym uczynku jest trudno...
Zgłaszasz poniższy komentarz:
popieram w 100%, może gminy pomyślą o bonusach np (obniżki w podatku od nieruchomosci, lub za odbiór nieczystości dla osób ogrzewającyh ekologicznymi źródłami energii.