Wiadomości
04 stycznia 2013Prawo swoje, aptekarz swoje?

Codziennie jedna z kościańskich aptek pełni nocny dyżur. Tak przynajmniej wynika z uchwały rady powiatu. W praktyce może się okazać, że nie wszyscy stosują się do obowiązujących przepisów. Przypadek taki opisuje Gazeta Kościańska.
Wydawało się, że w Kościanie wszystko funkcjonuje jak powinno, a dostępność do leków pacjenci mają – zgodnie z prawem farmaceutycznym - w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy. Okazało się, że nie zawsze. Czytelnik Gazety Kościańskiej opisał taki przypadek:
"Około godz. pierwszej miałem do zrealizowania receptę z antybiotykiem dla dziecka, którą otrzymałem po wizytach w nocy w tzw. wieczorynce w Racocie i u pediatry z oddziału dziecięcego kościańskiego szpitala. Udałem się więc do dyżurującej w nocy apteki (Pod Białym Orłem) . Niestety, nie zrealizowałem recepty. Przytoczę treść informacji jaka widniała nad dzwonkiem do tej apteki:
Dyżur na telefon od godz. 21.30 do 7.30. W celu realizacji recepty z napisem „pilne” lub „cito” proszę telefonować na numer 791 597 973.
Moja recepta nie posiadała napisu ani ,,pilne’’ ani ,,cito’’, jednak jeśli lekarz pediatra zapisuje 2,5-letniemu dziecku antybiotyk i z informacją, że należy to przyjąć natychmiast, to według mnie jest to pilne, dlatego dzwonię na wskazany numer i co słyszę: ,,...przepraszamy, wybrany numer nie istnieje…’’. Do apteki pojechałem za godzinę – z myślą, że może coś się zmieniło. Jednak bez zmian. Nie wiem czy informacja na temat realizacji recept w czasie dyżuru nocnego z napisem „pilne” „cito” według przepisów (uchwały zarządu powiatu?, prawa farmaceutycznego?) mogła się znaleźć, jednak podanie błędnego numeru telefonu jest dla mnie co najmniej niepoważne – napisał w mailu do Gazety Kościańskiej czytelnik, dodając, że syn czuje się już dobrze.
Zgodnie z prawem farmaceutycznym rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na danym terenie ustala rada powiatu po zasięgnięciu opinii burmistrzów i wójtów gmin z powiatu oraz opinii Okręgowej Rady Aptekarskiej. Rozkład ten powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy.
Starostwo w odpowiedzi na pytanie gazety poinformowało, że aptekarze powinni realizować wszystkie recepty podczas dyżurów nocnych, a także sprzedawać leki bez recepty i środki pomocnicze. Jeśli tego nie robią należy powiadomić Wydział Oświaty i Spraw Społecznych kościańskiego starostwa. Samorząd przekazuje sygnał Izbie Aptekarskiej, która może zdyscyplinować aptekę.
Skargi na kościańskie apteki należą do rzadkości. Ostatnia wpłynęła do starostwa w połowie 2011 roku, co oznaczać może, że opisany przyadek miał charakter incydentalny.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Karać finansowo za takie zachowanie.