Wiadomości
29 Lip 2018Ranking zamożności

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało coroczny ranking zamożności samorządów. Jak w roku 2017 wypadła Ziemia Kościańska?
W tegorocznym rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” nie ma wielkich niespodzianek. Pozycję liderów utrzymały Kleszczów, Polkowice, Sopot, Warszawa i województwo mazowieckie.
Jak wygląda Ziemia Kościańska na tle kraju? Powiat Kościański sklasyfikowano na 205 pozycji. To najwyższa pozycja w historii rankingu. Najniżej powiat sklasyfikowano w roku 2004 – zajmował wówczas 266 miejsce.
Kościan w kategorii miast powiatowych zajął 124 miejsce. To najniższa pozycja stolicy powiatu od roku 2005. Najwyższą zamożność odnotowano w mieście w roku 2012 i 2004 – Kościan zajmował wówczas 61 miejsce w rankingu.
Gmina Kościan zajęła 187 miejsce w kategorii gmin wiejskich. To najwyższa pozycja w historii. Najgorszy wynik gmina miała w roku 2007, kiedy to zajęła 1003 miejsce.
Pozostałe trzy samorządy powiatu klasyfikowane są w kategorii „miasta inne”. Czempiń zajął 498 miejsce w tej kategorii. Najlepszy wynik miasto osiągnęło w roku 2009, kiedy sklasyfikowano je na 477 pozycji. Najgorszy wynik odnotowano w roku 2015 – pozycja 563.
Śmigiel zajął 228 miejsce. Najlepszy wynik odnotował w roku 2011, kiedy zajmował 152 miejsce, a najgorszy w roku 2014 – zajmując 351 pozycję.
Krzywiń sklasyfikowano na 364 miejscu. Najniższa pozycję w rankingu - 370 miejsce - gmina zajęła w roku 2016, a najwyższą w roku 2006, kiedy zajmowała 190 miejsce.
Jak obliczano zamożność gmin?
Analizując budżety samorządów pominięto wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych takie dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ dużej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu, ale jest to awans incydentalny i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności.
– Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu, czyli zamożność – tłumaczy profesor Paweł Swianiewicz, współautor rankingu.
Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęto składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwane janosikowe. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej.
Skorygowane w ten sposób dochody podzielono przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
pszyszlo piss do wladka i burmiscze juz ano nie zldziewjom