Wiadomości
09 lutego 2018Smog nad Kościanem

Osoby starsze, dzieci i kobiety w ciąży powinny unikać wyjść na zewnątrz. Wszelkie aktywności na „świeżym powietrzu” są dziś odradzane.
Czujnik jakości powietrza zamontowany na kościańskim magistracie wskazuje, że mamy dziś wysokie zanieczyszczeniu powietrza. O godzinie 10.00 poziom pyłu PM 10 wynosił 223 ug/m3 (446%).
To 16 poziom w indeksie jakości powietrza. Od poziomu dziesiątego stan powietrza określany jest jako niebezpiecznie zły. Oznacza to, osoby starsze, dzieci i kobiety w ciąży powinny unikać wyjść na zewnątrz. Pozostali powinni ograniczyć wyjścia do minimum. Wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane. Odczyty powyżej 10 stopnia indeksu jakości powietrza nie są w Kościanie rzadkością.
Skąd się bierze smog?
Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest "niska emisja", czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Sytuację dodatkowo pogarsza spalanie złej jakości węgla w urządzeniach nie spełniających żadnych norm emisji spalin. Szacuje się, że w kraju użytkowanych jest ok. 3 milionów takich "kopciuchów".
Emisja zanieczyszczeń powietrza w Polsce wynika w głównej mierze z ogrzewania domów za pomocą węgla i innych paliw stałych, często w piecach nie spełniających żadnych standardów emisyjnych. W piecach tych można spalić nie tylko odpady węglowe (muł i miał), ale także zwykłe śmieci, w tym tworzywa sztuczne. Muł i miał węglowy to produkty o wysokiej zawartości siarki, chloru czy popiołu. W wielu krajach węgiel tego typu jest traktowany jako odpad i nie jest sprzedawany, właśnie ze względu na jego bardzo negatywny wpływ na jakość powietrza. W Polsce niestety nie istnieją ŻADNE normy dla jakości węgla sprzedawanego gospodarstwom domowym.
Żródło: polskialarmsmogowy.pl
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Zima jest to palę a cooo mam marznąć w takim kraju żyje że nie stać mnie na gazowe jakie zarobki takie ogrzewanie i dlatego jest jak jest nie chcesz smogu to się wyprowadź ja marznąć nie będę.