Wiadomości
10 sierpnia 2023Spada liczba porodów w kościańskim szpitalu

W pierwszym półroczu 2023 roku w Wielkopolsce odebrano 13,5 tys. porodów. Liczba porodów spadła w szpitalach w: Kościanie, Kaliszu, Trzciance, Wrześni, Kole, Słupcy, Turku i Obornikach.
Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ po raz kolejny przyjrzał się liczbie porodów w naszym województwie. Przez pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku w 31 oddziałach położniczo-ginekologicznych w Wielkopolsce, odebranych zostało 13,5 tys. porodów.
Najwięcej porodów odebrano w najbardziej zaludnionym subregionie poznańskim, gdzie działa 12 porodówek, z czego cztery w samym Poznaniu. Wśród nich jest wielkopolski lider, prowadzący jedną z największych porodówek w Polsce, czyli Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny przy ul. Polnej w Poznaniu.
Na drugim miejscu pod tym względem znajduje się subregion kaliski z niemal 2,6 tys. porodów, trzeci jest subregion leszczyński, gdzie szpitale odnotowały 1,4 tys. porodów, na czwartym miejscu mamy subregion koniński z liczbą ponad 1,1 tys. porodów. Stawkę zamyka subregion pilski, gdzie porodów było niecałe 900.
10 największych porodówek w Wielkopolsce w I półroczu 2023 r.
1. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu (2723 porody)
2. SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (958 porodów) – za 2022 r. na 3. miejscu
3. Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (831 porodów) – za 2022 r. na 2. miejscu
4. ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (798)
5. Szpital Wojewódzki w Poznaniu (696)
6. Wojewódzki Szpital Wielospecjalistyczny im. dr. Jana Jonstona w Lesznie (608)
7. Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie (511)
8. Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie (476)
9. Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie (449)
10. SPZOZ w Wolsztynie (w 2022 r. na 11. miejscu) i Szpital Specjalistyczny w Pile (w 2022 r. na 13. miejscu) – po 403 porody.
Z pierwszej dziesiątki wypadł Szpital w Śremie, który zamykał ją za zeszły rok. Teraz znalazł się na 12. miejscu (370 porodów na półrocze). Co ciekawe, 15 procent rodzących w szpitalu w Śremie stanowiły mieszkanki powiatu kościańskiego.
Kościański szpital znalazł się w podsumowaniu pierwszego półrocza br. na 22 miejscu z liczbą 219 porodów. W całym ubiegłym roku na kościańskiej porodówce na świat przyszło 515 dzieci. Miejsca niższe niż ostatnio zajęły także szpitale w: Kaliszu, Trzciance, Wrześni, Kole, Słupcy, Turku i Obornikach.
Znacząco ujemny bilans liczby odebranych porodów w odniesieniu do liczby mieszkańców odnotowujemy w Gostyniu (-20 odebranych porodów względem ich liczby na 10 tys. mieszkańców powiatu), Kaliszu (-17 porodów licząc razem Kalisz i powiat kaliski), Szamotułach (-15), Kościanie (-13) i Turku (-10).
Cieszymy się, że nasz ranking spotyka się z zainteresowaniem i stanowi wskazówkę dla przyszłych mam. Odnosiłam bowiem wrażenie, że czasami opinia o danej porodówce tworzyła się bez uzasadnienia w tym, co faktycznie ona sobą reprezentowała. Nasze opracowania mają na celu pokazanie pracy oddziałów porodowych w oparciu o najbardziej obiektywne dane, czyli wybory samych pacjentek mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Fot. Antonia Rusev / pixabay
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Niebawem dzieciak będzie wart 800 zł miesięcznie, więc pojawi się nowy narybek - przyszłość tego kraju z dykty.