Wiadomości
07 Paz 2020Teatralnie o uzależnieniu

SPEKTAKL ZOSTAŁ PRZEŁOŻONY
W najbliższy poniedziałek (12 października) w Kościańskim Ośrodku Kultury będzie można obejrzeć spektakl „Ciąg dalszy… dla Leszka” w wykonaniu Grupy Teatralnej Wikingowie. Wstęp wolny.
To już ich czwarty spektakl, podsumowujący pewien etap dramowo-warsztatowo-terapeutycznej pracy członków Grupy Teatralnej Wikingowie. Spektakl „Ciąg dalszy… dla Leszka” jest wyjątkowy z kilku powodów. Po pierwsze twórcy zaprosili do pracy osoby spoza swojego kręgu: znakomitego aktora Teatru Polskiego w Poznaniu Piotra Dąbrowskiego, Kubę Kaprala - performera i dramaturga, mającego doświadczenie pracy w alternatywnych teatrach, a także znaną poznańską kompanię scenografów nazywaną Grupą Mixer, czyli: Dorotę Gaj-Woźniak, Roberta Woźniaka i Monikę Ułańską. Po drugie, bo przedstawienie opiera się na innej formie poszukiwań artystycznych, budowane jest na improwizacji, ruchu, wyrażaniu emocji bez słów, co jest dla członków Grupy nowym, rozwijającym doświadczeniem.
Spektakl pokazuje mechanizm uzależnienia i jest oparty w dużej mierze na osobistych doświadczeniach członków Grupy. Tekst napisał Kuba Kapral, a całość wyreżyserowała Dorota Abbe. Na scenie wystąpią: Leszek Furmanek, członkowie Grupy Teatralnej Wikingowie w składzie: Leszek Noster, Dariusz Baumann i Michał Kuta oraz aktor Piotr Dąbrowski. Partnerami projektu są: Teatr Ósmego Dnia, Ośrodek dla Bezdomnych nr 1 w Poznaniu, Teatr Nowy im. T. Łomnickiego w Poznaniu, Urząd Miasta Poznania.
Tematem spektaklu jest uzależnienie, a tworzywem, na którym pracujemy – taśmy analogowe. Podczas zapisu na taśmę głowica elektromagnetyczna za pomocą „silnego” pola ustawia domeny magnetyczne, a podczas odczytu wychwytuje zmiany pola spowodowane różnym namagnesowaniem taśmy. Podobnie jest w mózgu: tak tworzą się ścieżki neuronalne, jako rodzaj zapisu. Jest to przydatne w uczeniu się, zapamiętywaniu, ale w przypadku uzależnienia zgubne, bo schematy zachowań uzależnieniowych są dosłownie zapisane w mózgu. Dlatego tak trudno z nimi walczyć i dlatego potrafią uaktywnić się po wielu latach abstynencji. Punktem wyjścia są nasze biografie, punktem dojścia uniwersalna opowieść o zmaganiu się z chorobą, ale przede wszystkim z samym sobą – zdradzają twórcy, zachęcając kościańską publiczność na spektakl.
Wikingowie to projekt społeczno-teatralny założony w 2013 r. przez aktorkę Teatru Nowego w Poznaniu Dorotę Abbę i mieszkańców Ośrodka dla Bezdomnych nr 1 w Szczepankowie. Jego twórcy poruszają trudne i ważne tematy, jak bezdomność, uprzedzenia i stereotypy. Dla członków grupy teatr ma działanie terapeutyczne: część aktorów opuściła Ośrodek, większość pracuje i, przede wszystkim, praca mobilizuje ich do zachowania trzeźwości. Spektakle odbierane są entuzjastycznie, spora część widzów deklaruje, że diametralnie zmieniła swój stosunek do osób bezdomnych. Ich spektakle były prezentowane w całej Polsce.
Spektakl ,,Ciąg dalszy… dla Leszka’’ będzie można obejrzeć w sali widowiskowej KOK 12 października, o godz. 17. Wstęp wolny.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Fantastycznie. Serdecznie polecam. Mam nadzieję że sytuacja epidemiczna nie utrudni.