Wiadomości
23 Wrz 2016Trzeci Jarmark Czempiński

Stoiska blisko czterdziestu wystawców, warsztaty, muzeum, pokaz zdjęć – takie atrakcje przygotowano na niedzielny Wielki Jarmark Czempiński.
Impreza odbędzie się w najbliższą niedzielę, 25 września pod hasłem „Przemysłowy Czempiń”. Trzecią edycję jarmarku nawiązującego do przeszłości przygotowuje Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ziemi Czempińskiej. Inicjatywa zyskała finansowe wsparcie powiatu kościańskiego i gminy Czempiń.
Jarmark odbędzie się na Rynku w Czempiniu. Jego otwarcie zaplanowano na godz. 12.30. W centrum miasta staną stoiska blisko czterdziestu wystawców, którzy oferować będą różnego rodzaju wyroby, produkty i usługi. Będą to rękodzielnicy, rzemieślnicy, kupcy i artyści. Uczestnicy jarmarku będą mogli kupić ręcznie robione: zabawki, dekoracje do domu, ceramikę, biżuterię, kartki na kaszą okazję, pachnące wyroby z lawendy, miody, świeczki i wiele, wiele innych przedmiotów. Nie zabraknie także potraw i napojów przygotowanych przez lokalnych przedsiębiorców i koło gospodyń wiejskich.
- Historia rozwoju przemysłu jest nierozerwanie związana z historią rzemiosła. Oprócz wystawców oferujących różne produkty, na jarmarku będzie można obejrzeć tradycyjne warsztaty rzemieślnicze – mówi Katarzyna Wieczorek, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Ziemi Czempińskiej. - Mieszkańcy Czempinia i goście będą mieli okazję uczestniczyć w procesie tworzenia oraz warsztatach, konkursach, grach i zabawach.
W warsztacie stolarza uczestnicy jarmarku zobaczą, jak dawniej obrabiało się drewno. Będą mogli obejrzeć z bliska i dotknąć narzędzi takich jak: piły, znaczniki, heble, sztamajzy, sznycery, cwyngi, miarki.... Pod okiem stolarza wykonają proste przedmioty. Na czempińskim Rynku staną także warsztaty: szewca, powroźnika i kołodzieja. Pod okiem szewca będzie można przeszyć kawałek skóry i wykonać mały bucik. Każdy będzie mógł wykonać swój powróz pod okiem powroźnika. Kołodziej zaprezentuje narzędzie i zdradzi tajniki nieistniejącego już rzemiosła. Pokaże wszystkie powstawania drewnianych kół szprychowych. Gośćmi imprezy będą rzemieślnicy z Wioski Ginących Zawodów, którzy odtworzą ducha pracowni epoki średniowiecza. Zaprezentują się w strojach historycznych. Przemysł to także kolej. Atrakcją dla dzieci będą przejazdy kolejką parkową z Pecnej.
„Pobujajmy w obłokach” - takie hasło będzie towarzyszyć warsztatom tworzenia latawców. Podczas warsztatów „Lecimy sobie w kulki – biżuteria z filcu” będzie można poznać podstawową technikę filcowania na mokro. Każdy z uczestników zajęć stworzy niepowtarzalną ozdobę. Warsztaty „Wyplatanki z papierowej wikliny” będą połączeniem tradycyjnych metod wikliniarskich z nowoczesnością. Materiałem będzie makulatura. Na Rynku unosić się będzie zapach lawendy. Z kwiatów tej rośliny i wstążek będą wyplatane wianki.
O godz. 14 czempińskie Centrum Kultury zaprosi wszystkich chętnych na warsztaty „Ciemna komnata, czyli zrób zdjęcie bez aparatu”. Uczestnicy zajęć wykorzystają kamerę otworkową, a następnie wywołają fotografie w ciemni. Dodatkowymi atrakcjami będzie zabawa z masą solną i wspólne sztrykowanie, czyli robienie na drutach.
O godz. 15.30 dwuosobowe zespoły zmierzą się w konkursie cięcia piłą. Zgłoszenia chętnych do rywalizacji przyjmowane będą w dniu jarmarku na stosiku Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Ziemi Czempińskiej.
W bramie kamienic Rynek 26 zostanie uruchomione „Jednodniowe Muzeum”. Tam zaprezentowane zostaną
eksponaty związane z historią działających w Czempiniu zakładów rzemieślniczych i przemysłowych. Zaplanowano także wykłady o: kupcach żydowskich, historii kolei i małej fabryce, jaką jest ul.
O godz. 19.45 odbędzie się wieczorny pokaz zdjęć dawnego Czempinia.
Gazeta Kościańska - patron medialny Jarmarku
Zgłaszasz poniższy komentarz:
proszę o poprawienie literówek w tekście