Wiadomości
13 lutego 2014Wielkie zwiedzanie fary

Historię i architekturę kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - najcenniejszego zabytku Kościana zgłębiano podczas dzisiejszego przedpołudnia.
Z oferty kościańskiego Muzeum Regionalnego skorzystała liczna grupa kościaniaków. I młodszych, i starszych.
Po farze i wokół niej grupę oprowadzała Natalia Biernacka, studentka V roku historii sztuki na poznańskim UAM-ie, a tajniki obrazu ,,Wizja św. Augustyna’’ zdradził Dariusz Kram, dyrektor kościańskiego muzeum. Wycieczka trwała ponad godzinę. Z uwagą zwiedzający przyglądali się kościołowi zbudowanemu w XIII w. i jego zabytkom, słuchając historii jego powstania, informacji o dobudowanych w XV w. nawach bocznych i sześciu kaplicach, rozbudowie fary po wielkim pożarze miasta w 1503 r., a także wieży, która zawaliła się w 1547 r. i pomimo odbudowania runęła w efekcie huraganu. Ciekawość zwiedzających wzbudził późnogotycki tryptyk pochodzący z warsztatu mistrza z Gościszowic i odnowiony późnorenesansowy ołtarz główny, pochodzący z 1620 r.
Po wyjściu z fary zwiedzający udali się na spacer po starej części Kościana, podczas którego można było dowiedzieć się jak wyglądało miasto na przełomie XV/XVI w.
Więcej w kolejnym numerze ,,Gazety Kościańskiej’’
Zgłaszasz poniższy komentarz:
ale dużo ludzi!