Na sygnale
14 kwietnia 2019Pożar sadzy w kominie

Na miejsce zdarzenia wysłano trzy zastępy straży pożarnej.
Do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym domu przy ul. Świętego Ducha w Kościanie doszło w sobotę, 13 kwietnia, około godziny 16. Strażacy ugasili ogień i wyczyścili komin. Podczas zdarzenia nikt nie ucierpiał.
Fot. Paweł Sałacki
Jak zapobiegać pożarowi sadzy?
Przede wszystkim należy regularnie czyścić komin. Zalegająca w kominie sadza o grubości zaledwie kilku milimetrów może stać się przyczyną pożaru. Zgodnie z prawem przegląd kominiarski wymagany jest minimum raz w roku, a w domach, gdzie piec opalany jest drewnem lub węglem - raz na trzy miesiące.
Jak rozpoznać pożar sadzy w kominie?
Objawami pożaru sadzy jest przede wszystkim głośny dźwięk, dochodzący z komina - "dudnienie", często towarzyszą mu także snopy iskier lub nawet języki ognia, widocznie u wylotu komina nad dachem. Gdy zignorujemy pierwsze sygnały, mogą pojawiać się pierwsze rysy na ścianach - to znak, że pożar rozgorzał już na dobre i komin zaczyna pękać.
Co robić w przypadku pożaru sadzy?
Najważniejsza zasada - nigdy nie gasić pożaru wodą! Powstająca wtedy gwałtownie para może spowodować pęknięcie przewodu kominowego. Trzeba przede wszystkim wezwać straż pożarną i wygasić palenisko - ale nie wodą! Trzeba zamknąć dopływ powietrza do pieca - od dołu i góry, po czym obserwować przewód kominowy na całej jego długości - czy nie zaczyna pękać. Należy też uchylić okna w pomieszczeniach, przez które biegnie komin do czasu przyjazdu strażaków, którzy sprawdzą stężenie tlenku węgla.
Porady za serwisem osp.pl
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Przegląd raz w roku ale czyszczenie komina w budynkach mieszkalnych min. raz na trzy miesiące.