Edukacja
24 czerwca 2023Kolberg podsumowuje obchody stulecia pierwszej matury

Mija tydzień od obchodów jubileuszu stulecia pierwszej matury w Kościanie. W 1923 roku złożyło ją pierwszych jedenastu absolwentów. Sto lat później liczba wszystkich absolwentów szkoły przekroczyła jedenaście i pół tysiąca osób.
Stulecie pierwszej matury świętowano w sobotę, 17 czerwca. Obchody rozpoczęła msza święta w kościańskiej farze, po której, przy dźwiękach orkiestry dętej TON, uczestnicy obchodów przeszli do liceum. Przed szkołą odsłonięto pamiątkową tablicę, a w szkole otwarto izbę pamięci z dziesięcioma dużymi planszami opisującymi każdą z dekad historii kościańskiego gimnazjum, a następnie liceum.
To była piękna, pełna wzruszeń uroczystość, po której – oprócz wspomnień – pozostanie pamiątkowa tablica w holu szkoły, izba pamięci obok auli, okolicznościowe numizmaty i książka o dziesiątej dekadzie Kolberga wzbogacona o indeks nazwisk wszystkich nauczycieli i absolwentów naszej szkoły z minionego stulecia mówi Małgorzata Andersz, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga w Kościanie.
Po części oficjalnej, w auli Kolberga, odbył się koncert „Absolwenci - Absolwentom”, którego dyrektorem artystycznym była Joanna Dudkowska – Urbaniak (absolwentka z roku 2002). Poprowadzili go Arkadiusz i Maciej Wesołkowie, ojciec i syn, absolwenci z 1992 i 2023 roku. Na scenie zaprezentowali się: Karolina Boguś (absolwentka 1996), Joanna Dudkowska – Urbaniak (2002), Gabriela Itkowiak (2017), Daria Kaczór – Boś (2012), Karolina Posała - Kończal (2002), Marek Smelkowski (1997), Jacek Zjawin (1997), Tomasz Boguś – były nauczyciel Kolberga. Gościnnie wystąpili: Chuc Frazier, Mikołaj Lisowski i Mateusz Urbaniak. O dźwięk i światło zadbał Tomasz Maciejewski (2014).
Artyści przygotowali swoje wersje i aranżacje utworów między innymi Czesława Niemena, Czerwonych Gitar, Kayah i Zbigniewa Wodeckiego. Zabrzmiała także muzyka klasyczna, widzowie wysłuchali kompozycji Fryderyka Chopina i Edvarda Griega.
Wszyscy, którym dane było zasiąść na widowni byli zachwyceni. Ogromne podziękowania za koncert pełen energii, emocji i wzruszeń kieruję do pani dyrektor artystycznej i wszystkich, którzy pojawili się na scenie. Bardzo państwu dziękuję mówi dyrektor Andersz.
Po zwiedzaniu szkoły, wspólnych zdjęciach i koncercie część absolwentów udała się na klasowe spotkania do różnych lokali, a część wybrała się na jubileuszowy bal zorganizowany w sali bankietowej Nenufar. Rozpoczęto go od wspólnego zatańczenia poloneza. Pomimo braku prób, taniec udał się wyśmienicie.
Wszystkie te wydarzenia poprzedziły miesiące przygotowań. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w uczczenie stulecia pierwszej matury. Bardzo dziękuję autorowi koncepcji okolicznościowej publikacji i pracownikom szkolnej administracji, którzy wiele godzin poświęcili na opracowanie materiałów archiwalnych. Bardzo dziękuję moim wicedyrektorkom i całemu gronu pedagogicznemu. Dziękuję wszystkim pracującym przy zbieraniu materiałów na wystawę i nadaniu jej ostatecznego kształtu. Dziękuję pracownikom obsługi za zaangażowanie i uczniom, którzy z chęcią przyłączali się do różnych prac. Szczególne podziękowania kieruję do wszystkich sponsorów. Bez państwa udziału, nie moglibyśmy przygotować obchodów mówi Małgorzata Andersz.
Trwałą pamiątką obchodów stulecia pierwszej matury pozostanie granitowa tablica posadowiona w holu „w hołdzie tym, którzy tworzyli historię i nie szczędzili trudu dla wychowania młodego pokolenia oraz uczniom i absolwentom, z wielkim szacunkiem dla ich osiągnięć.” (s)
Fot. FILIPSON
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Czy "Jubileuszowy Koncert w Auli" będzie można gdzieś zobaczyć lub kupić na "nośniku"? Pytanie kieruję do Organizatorów, odpowiedzialnych za "utrwalanie" żywej historii.