Magazyn koscian.net
14 lutego 2012Oddadzą pałac w Jarogniewicach?

Dawni właściciele zespołu pałacowo-parkowego w Jarogniewicach mogą starać się o odzyskanie tej nieruchomości. To efekt decyzji ministra rolnictwa i rozwoju wsi
Temat ten podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Kościańskiego poruszył radny Stefan Stachowiak, prosząc o rozszerzenie informacji, jaka pojawiła się w sprawozdaniu z działalności zarządu w okresie międzysesyjnym, na temat decyzji ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie nieruchomości oddanej w trwały zarząd dyrektorowi Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach. Decyzję tę Ministerstwo Rolnictwa wydało w połowie grudnia 2011 r., a Zarząd Powiatu Kościańskiego zapoznał się z nią podczas jednego z ostatnich posiedzeń. W odpowiedzi wicestarosta Edward Strzymiński przyznał, że tego typu sprawy od wielu lat dotykają dóbr pałacowych. Jako przykład wskazał pałac w Głuchowie, o którego odzyskanie ubiegała się rodzina Żółtowskich. Decyzją ministra rolnictwa pałac został oddany właścicielom, a następnie sprzedany.
- Od wielu lat dawni właściciele pałacu w Jarogniewicach, powołując się na ten sam przepis, starają się o odzyskanie własności – powiedział wicestarosta Strzymiński, przyznając, że decyzja ministra rolnictwa wskazuje jednoznacznie, że majątek jest własnością rodziny Żółtowskich. – Poczyniliśmy już w tej sprawie pewne kroki prawne.
- Decyzja ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 15 grudnia 2011 roku wskazuje, że zespół pałacowo-parkowy w Jarogniewicach, wchodzący w skład dawnej nieruchomości ziemskiej ,,Jarogniewice – dobra rycerskie’’ i obejmujące park z pałacem, trzy oficyny, dom ogrodnika, stajnię, wozownię i garaże, nie podpada pod działanie artykuł 2 ustęp 1 litera e dekretu PKWN z 6 września 1944 roku o przeprowadzeniu reformy rolnej – uściślił Maciej Matuszewski, radca prawny, dodając, że decyzja jest ostateczna. Przyznał, że powiat złożył skargę kasacyjną do Sądu Administracyjnego. - Czekamy na rozstrzygnięcie. Decyzja nie przesądza, że musimy oddać tę nieruchomość, ale stwierdza, że zespół pałacowo-parkowy nie mógł być przejęty na podstawie dekretu o reformie rolnej. Jeśli jednak wyrok się uprawomocni, to właściciele będą mogli dochodzić zwrotu. (kar)
GK 06/2012
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Państwo polskie ukradło? Ukradło, bo inaczej tego nie można przecież nazwać. A zatem należy zwrócić! Powiat niepotrzebnie wydaje pieniądze na sprawę przed NSA (raczej przegra). Powiat stara sie przez to podtrzymac bezprawne decyzje komunistów, którzy tylko wykonali rozkaz Stalina... W sumie wstyd... Lepiej niech sie Powiat dogada z Rodziną co do dalszego losu DPS zamiast się procesować.