Magazyn koscian.net
2003-11-05 11:59:05W kościańskim Sanepidzie

Bezpłatne badania i profilaktyka AIDS
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kościanie informuje, że w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS (1 grudnia), od 17 do 21 listopada w godz. od 14 do 18, w Punkcie Konsultacyjno - Diagnostycznym w Poznaniu (Al. Marcinkowskiego 21, tel. (061) 85 57 354) odbędzie się akcja bezpłatnego, anonimowego testowania na obecność wirusa HIV. W pozostałe dni kościański Sanepid zaprasza do badań odpłatnych, dostępnych w kilku placówkach w Poznaniu i Lesznie, których adresy dostępne są w kościańskiej Stacji (Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna, ul. Piaskowa 42a, tel. 65 512 22 33).
Pracownicy Stacji zapraszają również do korzystania z usług Punktu Informacyjno - Konsultacyjnego HIV/AIDS, który działa w lokalu Poradni Dermatologicznej przy ul. Bączkowskiego 3 w Kościanie (tel. 512 24 15). Tam też, w każdą środę od godz. 14. do 15. chętni mogą zyskać fachową poradę dotyczącą profilaktyki i sposobów postępowania w przypadku zaistnienia podejrzeń zarażenia wirusem HIV. Działania punktu informacyjnego finansuje kościańskie Starostwo Powiatowe. Chętni mogą również skorzystać z krajowego telefonu zaufania: (022) 622 50 01 i poradni internetowej HIV/AIDS: www.aids.gov.pl.
Ponadto Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Kościanie prowadzi akcję profilaktyczną wśród młodzieży klas II gimnazjów, a także wśród poborowych. Akcja uświadamiania młodzieży uczącej się trwa od blisko czterech lat. W tym roku pracownicy odwiedzili placówki gimnazjalne w: Racocie, Starym Bojanowie, Krzywiniu, Oborzyskach Starych, Śmiglu i Zespole Szkół nr 1 w Kościanie. Kościańska Stacja współpracuje też z przeszkolonymi osobami, które prowadzą podobne zajęcia w pozostałych gimnazjach powiatu.
- Praca z młodzieżą ma charakter pogadanki i zajęć warsztatowych, podczas których gimnazjaliści rozwiązują testy, biorą udział w dyskusji, uczestniczą też w grach dydaktycznych, których celem jest zbadanie poziomu ich wiedzy - informuje Maria Kramm, starszy instruktor oświaty zdrowotnej kościańskiej Stacji. - Młodzież otrzymuje też od nas materiały informacyjne.
W tym roku przeprowadzono szkolenie wśród poborowych wiosennego poboru z rocznika 1984. Działania te finansowane są z funduszy przekazywanych przez Krajowe Centrum d.s. AIDS przy Ministerstwie Zdrowia.
- Z naszych obserwacji wynika, że poziom wiedzy wśród młodzieży nie należy do najgorszych - mówi Maria Kramm. - Młodzi ludzie przejawiają chęć zapoznawania się z tą problematyką. Problem sprawia im najczęściej zrozumienie niektórych terminów z zakresu seksuologii, ale pomagamy im uzupełniać luki w wiedzy. (Gorcz)