Wiadomości
04 lutego 2024"Sabotażyści z Kościana" dokonali aktu wandalizmu na cmentarzu

Anonimowa grupa podpisująca się jako „Zdeterminowani Mieszkańcy” i korzystająca z konta pocztowego o nazwie „kościański sabotaż” dokonała aktu wandalizmu na kwaterze wojennej żołnierzy sowieckich pochowanych na nowym cmentarzu parafialnym w Kościanie.
Późnym wieczorem, w sobotę, 3 lutego, na adres naszej redakcji nadszedł mail zatytułowany „Niezbędna korekta estetyki pomnika >bohaterskiej armii czerwonej< na cmentarzu” o treści: Szanowni Państwo Redaktorzy! Zgodnie z tytułem e-maila, dokonaliśmy niezbędnej korekty estetyki pomnika na nowym cmentarzu, ponieważ nie mogliśmy doczekać się usunięcia tej nieszczęsnej czerwonej sowieckiej gwiazdy górującej nad grobami naszych bliskich. Załączamy apel do władz samorządowych, zdjęcie z akcji oraz prosimy o upublicznienie naszej odezwy. Pozdrawiamy!
Jak widać na zdjęciu, ktoś zamalował czerwoną gwiazdę wieńczącą obelisk, a umieszczoną na nim tablicę zasłonił plakatem Wojciecha Korkucia „Achtung Russia!”.
Wnioski o usunięcie gwiazdy
Przypomnijmy, że po napaści Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, do burmistrza Kościana wpłynęło kilka wniosków o usunięcie gwiazdy jako symbolu najeźdźcy. Najdłużej sprawą zajmował się radny Marcin Betlej, który w tej sprawie złożył kilka interpelacji.
Burmistrz wystąpił do Instytutu Pamięci Narodowej z prośbą o wydanie opinii na ten temat. Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Poznaniu uznało, że gwiazda umieszczona na obelisku będącym centralnym elementem kwatery wojennej jest symbolem przynależności żołnierzy do określonej formacji wojskowej i można by ją zastąpić gwiazdą wyrytą na tablicy znajdującej się na pomniku. Należałoby wówczas zmienić także treść napisów znajdujących się na tablicy. Dokonanie takich zmian leży wyłącznie w gestii wojewody, który musi uzyskać zgodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zapytany o możliwość usunięcia gwiazdy z obelisku w Kościanie wojewoda powołał się na wydaną po wybuchu wojny na Ukrainę opinię Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z lipca 2022 roku, w której przypomniano, że zgodnie z umową międzynarodową dokonywanie jakichkolwiek modyfikacji kwater żołnierzy sowieckich wymaga konsultacji ze stroną rosyjską. W obliczu wojny prowadzonej przez Rosję z Ukrainą, ministerstwo przeprowadzenie takich konsultacji uznaje aktualnie za niewskazane, a brak konsultacji może spowodować działania odwetowe na polskich cmentarzach w Rosji.
Bez sierpa i młota
O ile gwiazda, która jest symbolem przynależności do określonej formacji wojskowej może, zdaniem IPN, na obelisku pozostać, o tyle widniejący na nim przez kilkadziesiąt lat komunistyczny symbol sierpa i młota usunięto. Zdjęto go podczas remontu kwatery w latach 2008-2013, przeprowadzonego na zlecenie Wojewody Wielkopolskiego, a sfinansowanego z wojewódzkich środków na utrzymanie grobów i kwater wojennych oraz z dotacji Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie.
Oskarżenie o kolaborację
„Zdeterminowani Mieszkańcy” przeprowadzenie konsultacji na jakie powołuje się ministerstwo i wojewoda uznali za „pozbawione sensu, zwłaszcza w świetle ostatnich wydarzeń na Wschodzie, gdzie trwa regularna wojna, a polskie miejsca pamięci są niszczone”. Anonimowi mieszkańcy postawili wojewodzie i burmistrzowi zarzut współpracy z wrogiem pisząc: „Państwa zachowanie sprawia wrażenie zwykłej kolaboracji.”
Ultimatum i zapowiedź kolejnego aktu wandalizmu
Autorzy apelu postawili władzom samorządowym ultimatum: jeśli nie usuną gwiazdy do 8 maja br, to zrobią to za władze. Przekonują, że usunięcie tablicy przez władze w oparciu o zapisy ustawy o IPN będzie lepszym rozwiązaniem niż „narażanie się na dodatkową kompromitację poprzez kolejny akt wandalizmu albo przez konieczność wystawienia warty, która miałaby ten uwłaczający, komunistyczny symbol chronić przed zwykłymi obywatelami.”
Policyjne dochodzenie
W niedzielę, 4 lutego, burmistrz Kościana złożył zawiadomienie o akcie wandalizmu na kwaterze wojennej żołnierzy radzieckich. Czas pokaże, czy uda się ustalić, kim są anonimowi dziś „Zdeterminowani Mieszkańcy” oraz jaki zarzut mogą usłyszeć. Ustawa o grobach i cmentarzach wojennych za zachowanie się w sposób nie licujący z powagą miejsca przewiduje karę aresztu do sześciu tygodni i karę grzywny lub jedną z tych kar. (s)
APEL
Zwracamy się z apelem do władz samorządowych w Kościanie, a w szczególności do Pana Burmistrza o ostateczne usunięcie symboli komunistycznych z obelisku na nowym cmentarzu parafialnym. Jeśli Pan Ruszkiewicz oraz Wojewoda Wielkopolski chcą traktować tę gwiazdę tylko jako symbol formacji wojskowej, to nie musi ona górować nad miejscem pochówku naszych prawdziwych bohaterów oraz naszych bliskich, po drugie żołnierze niemieccy polegli na naszych ziemiach, nie są chowani pod znakiem swastyki, a ponadto w wielu innych miejscach kraju takie symbole po prostu już dawno usunięto. Uzasadnianie pozostawienia powyższych koniecznością konsultacji tego ze stroną rosyjską jest pozbawione sensu, zwłaszcza w świetle ostatnich wydarzeń na Wschodzie, gdzie trwa reguarna wojna, a polskie miejsca pamięci są niszczone. W związku z powyższym Państwa zachowanie sprawia wrażenie zwykłej kolaboracji.
Domagamy się też zmiany treści na tablicy, ponieważ nie może ona gloryfikować wojska, które nie przyniosło żadnego wyzwolenia, tylko kolejną niewolę. Umieszczenie przez nas na niej jakże aktualnego w związku z kolejną rosyjską agresją plakatu Wojciecha Korkucia ma ten fakt dodatkowo podkreślić.
Oświadczamy, że jeżeli władze samorządowe nie usuną tej gwiazdy do 8 maja br., jesteśmy zdecydowani zrobić to sami. Wobec powyższego uważamy, że w tej sytuacji lepszym rozwiązaniem byłoby zgodne z prawem (w świetle ustawy o IPN konieczne!) usunięcie symbolu wrogiego nam państwa totalitarnego z naszej przestrzeni publicznej niż narażanie się na dodatkową kompromitację poprzez kolejny akt wandalizmu albo przez konieczność wystawienia warty, która miałaby ten uwłaczający, komunistyczny symbol chronić przed zwykłymi obywatelami.
Zdeterminowani Mieszkańcy
W kwaterze spoczywa 436 żołnierzy radzieckich poległych w okolicach Kościana w 1945 roku. Nazwiska większości z nich nie są znane.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
PRAWIDŁOWO! ZSRR nie jest naszym przyjacielem.