Magazyn koscian.net
20 sierpnia 2013756 numer Gazety Kościańskiej
W GK między innymi: o niezwykłej leśnej kapliczce na rozłożystym dębie pod Sepnem, w której króluje Matka Boska zwana Leśną Panią; o tajemnicach żołnierskiej kwatery na starym cmentarzu w Kościanie, o tym kto i jak robi lody, które rozchodzą się latem w tysiącach litrów, o strażackich sikawkach w Śmiglu, o wojskowym pikniku historycznym. W tygodniku ponadto: przegląd wydarzeń minionego tygodnia, zaproszenia na koncerty, dożynki, imprezy i pokazy filmów, kronika policyjna i obszerny serwis sportowy. Gazeta w sprzedaży od 21 sierpnia.
Szczególnej uwadze polecamy:
Leśna Pani i powstaniec
W święto Matki Boskiej Zielnej pod Sepnem mszę odprawiono na leśnej drodze. Na dębie wisi tam owiany legendą obrazek. - Jestem dziś bardzo wzruszony. Nigdy nie myślałem, że będzie nas tak wielu przy tak małym obrazku. On ma siłę! - Bo przyszliście! – wołał ksiądz Stanisław Walenszczak, a echo niosło te słowa po pachnących sianem łąkach i po okolicznych lasach.
Rozłożysty dąb rośnie na skraju lasu, przy drodze, za głębokim rowem. Obrazek wisi wysoko na drzewie, w drewnianej witrynce. Przedstawia Matkę Boską Częstochowską, ale tu, w okolicy nazywają ją Matką Boską Leśną Panią. Jest nieduży, spłowiały, a jego pokruszone boki zasłonięto zgrabnie umarszczoną wstążką.
Tajemnice Starego Cmentarza
Rzędy i szeregi mogił, okolone słupkami, między którymi zwisa kuty, czarny łańcuch. Środkiem alejka, prowadząca do pomnika. Po lewej stronie sześć rzędów po osiem, po prawej pięć rzędów po osiem i jeden z czterema mogiłami; jeśli policzyć – razem 92 groby. Obelisk, postawiony przed 61 lat, rozrósł się i powiększył. W 1958 r., może troszkę później, umocowano na nim Wielkopolski Krzyż Powstańczy i fakt ten stanowił zewnętrzny wyraz decyzji więcej politycznej, mniej liczącej się z historycznymi faktami. Z dawnego monumentu pozostał wieńczący go krzyż rzymski, dwie białe tablice boczne z nazwiskami i płyta główna z napisem, do którego– w zasadzie – nie można mieć zastrzeżeń: „Oswobodzicielom Ojczyzny bohaterską śmiercią poległym w latach 1919 – 1921 – Wdzięczna Ziemia Kościańska.”
Czary z mleka
Pięć tysięcy kulek lodów w ponad dwudziestu smakach - to obecnie dzienna produkcja Wytwórni Lodów WM w Kościanie. Od początku sezonu kościaniacy zjedli blisko 21 tysięcy litrów ich smakołyków. Jak oni to robią?
W numerze 34/2013 (756) także: ilustrowany przegląd wydarzeń minionego tygodnia, zaproszenia na koncerty, dożynki, imprezy i pokazy filmów, kronika policyjna i obszerny serwis sportowy. Gazeta w sprzedaży od 21 sierpnia 2013 r.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
:)