Magazyn koscian.net
02 września 2015861 numer Gazety Kościańskiej
W numerze między innymi: o pożarze zajazdu Pod Kaczorem, o Kacprze czekającym na kolejny przeszczepu szpiku, o ustaleniu przyczyny zatrucia pszczół w śmigielskich pasiekach, o bitwach i zbrojnych potyczkach wokół Kościana na przestrzeni wieków, o dzielnym Deutschu, który oparł się Niemcom, o zmianie w czempińskiej bibliotece, o powiatowych dożynkach, o reaktywacji szkoły w Borowie. Ponadto: ilustrowany przegląd wydarzeń tygodnia z wszystkich gmin powiatu kościańskiego, kronika policyjna, informator kulturalny i serwis sportowy. Gazeta w sprzedaży od 2 września.
W numerze 35/2015 (861) szczególnej uwadze polecamy:
Nie wykluczają podpalenia
Kilka godzin trwało gaszenie pożaru w Zajeździe Pod Kaczorem w Piotrowie Pierwszym. W czwartek, tuż przed północą płomienie zauważyła przypadkowa osoba przejeżdżająca krajową „piątką”obok nieczynnego obiektu
Kacper nie daje za wygraną
Miało być już tylko lepiej. Życie napisało jednak inny scenariusz. Kacper Trojanowski z Kościana, u którego w 2013 roku zdiagnozowano przewlekłą białaczkę szpikową, przegrał bitwę, ale nie walkę. We wrześniu czeka go kolejny przeszczep szpiku
Pszczelarze żądają odszkodowań
Przypuszczenia pszczelarzy z gminy Śmigiel potwierdziły się. Przyczyną zatrucia pszczół w ich pasiekach był środek owadobójczy. Preparatem z trzydziestodniowym okresem karencji spryskano pole grochu. - Jesteśmy zbulwersowani postępowaniem ludzi z wykształceniem rolniczym – mówi Jerzy Krzyżanowski, prezes Koła Pszczelarzy w Śmiglu
Bóg wojny nad Kościanem
O wpływie wojen na losy miasta, o bitwach i potyczkach pod Kościanem, o zbrodniach i zniszczeniach, wreszcie o przygotowywanej nowej publikacji na ten temat z redaktorem Jerzym Zielonką rozmawia Teresa Masłowska.
Czempińska biblioteka bez dyrektora
Katarzyna Braszak nie jest już dyrektorem Biblioteki Publicznej im. Czesława Przygodzkiego w Czempiniu. 31 sierpnia br. był jej ostatnim dniem pracy w tej placówce. Mieszkanka Czempinia zdecydowała się wrócić do wcześniej wykonywanego zawodu
Powiatowe święto plonów
Starosta Kościański Bernard Turski, burmistrz Śmigla Małgorzata Adamczak i Zygmunt Konieczny, przewodniczący Powiatowej Rady Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Kościanie byli gospodarzami powiatowych dożynek, jakie odbyły się w Śmiglu.
Pierwszy dzwonek w Borowie
Po trzech latach do budynku szkoły w Borowie powróciły dzieci. Wyremontowana placówka wznowiła działalność jako filia Szkoły Podstawowej w Czempiniu
Wygrały Gorzyce
Sześć reprezentacji rywalizowało podczas ósmego turnieju wsi gminy Czempiń. Zabawa na boisku sportowym w Piechaninie odbywała się pod hasłem „Czterej pancerni i pies”
Dzielą się darem życia
Już po raz 29. rozstrzygnięto konkurs dla honorowych dawców krwi ph. ,,I ja ratuję życie’’, organizowany przez Zarząd Rejonowy PCK i Rejonową Radę Honorowych Krwiodawców w Kościanie. Akcja trwała od 20 lutego do 30 czerwca. W tym czasie udało się zebrać 163,8 litra krwi.
Jak Deutsch oparł się Niemcom
- Dumny jestem z moich rodziców. Miałem trzy lata, kiedy wybuchła wojna. Ojciec Józef Deutsch prowadził dobrze prosperujące przedsiębiorstwo w Kościanie przy Poznańskiej. Był kupcem zbożowym. Od samego początku Niemcy naciskali na niego, żeby zmienił narodowość z polskiej na niemiecką. I on, i matka systematycznie odmawiali. Za to pozbawiono nas firmy, majątku, wysiedlono do Generalnego Gubernatorstwa. Dzięki patriotycznej postawie rodziców, wszyscy w rodzinie mogą wspominać ich z dumą – wyznaje Wojciech Dojcz z Kościana.
Ponadto: ilustrowany przegląd wydarzeń tygodnia z wszystkich gmin powiatu kościańskiego, kronika policyjna, informator kulturalny i serwis sportowy. Gazeta w sprzedaży od 2 września 2015 roku.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Praca w bibliotece dla Kasi była pasją, robiła co kochała, biblioteka kapłana jej rządów. Jaka musi być sytuacja i atmosfera pracy, źe ludzie odchodzą dobrowolnie z pracy w Gminie? Zawsze było odwrotnie, tzn.w innych gminach tak jest. Podchodzą fachowcy, a przyjdą kolesie po układach. Patrz ZGK -4.08 miał być nowy dyrektor. I Jest?