Wiadomości
03 lipca 2013Co skrywa wieża? (foto)

Co mieści się pod obrotowym dachem wyłożonym czerwoną dachówką i kiedy to zobaczymy? Choć przebudowana wieża ciśnień jest gotowa to na wspinaczkę po ściance lub po stromych schodach trzeba jeszcze trochę poczekać.
Z dużym opóźnieniem dobiega końca realizacja wartego ponad 4,5 miliona złotych projektu ,,Kościański trakt rekreacyjny’’, na który miasto pozyskało unijną dotację. W jego ramach przeprowadzono rewitalizację parku miejskiego i zabytkowej wieży ciśnień. Park jest gotów od roku. Wieża czeka na otwarcie. Co się w niej mieści?- Wewnątrz budynku znajdą się ściany wspinaczkowe, obserwatorium astronomiczne, sala konferencyjna oraz punkt widokowy. W nowym budynku dostępne będą: szatnie, salka konferencyjna oraz sanitariaty dla zwiedzających. W przeszklonym wejściu znajdą się: hol, poczekalnia i punkt informacyjny. Obserwatorium astronomiczne wyposażone w teleskop, kamerę oraz komputery z oprogramowaniem do obserwacji nieba. Konstrukcja szczytu wieży umożliwi pełen obrót dachu czasie jednej minuty - tak w pięciu zdaniach opisano inwestycję na stronie internetowej urzędu miasta.
Przebudowaną wieżę ciśnień wnikliwie zbadała straż pożarna i sanepid. Kontrolerzy nie zgłosili zastrzeżeń. Uwagi zgłosił jednak Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego
- Chcąc rozwiać niektóre z plotek wyjaśnię, że pan inspektor nie ma zastrzeżeń do samej wieży. Uwagi dotyczą zagospodarowania terenu wokół niej i budynku socjalnego. Szacujemy, że spełnienie oczekiwań nadzoru nie będzie ani trudne, ani kosztowne – mówi burmistrz Michał Jurga.
Jedna z uwag nadzoru dotyczy toalety mieszczącej się w budynku socjalnym. Zdaniem kontrolerów powinna być dostosowana dla osób na wózku inwalidzkim.
- Zatwierdzony projekt budowlany nie zakładał takiego rozwiązania, ale oczywiście możemy przebudować toaletę. Warto przy okazji powiedzieć, że na etapie projektowania długo zastanawialiśmy się nad dostępnością wieży dla osób na wózkach. Okazało się to niemożliwe. Choć wieża ma dużą kubaturę, to przestrzeni jest tam mało. Wybudowanie tam windy okazało się niemożliwe. Obiekt nie jest więc dostosowany dla osób poruszających się na wózkach – wyjaśnia burmistrz.
Inspektor nadzoru budowlanego dał inwestorowi dwa miesiące na dostosowanie stanu faktycznego do obwiązującego prawa. Z rachub matematycznych wynika, że wszystko może być gotowe w sierpniu. Czy tak będzie?
- Konkretnej daty nie mogę podać, bo jej nie znam. Obiekt będzie otwarty niezwłocznie po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie – zapewnia Michał Jurga.
Owo „otwarcie” ma trwać kilka dni, aby dać szansę zobaczenia wieży od środka każdemu chętnemu. Będzie ją można zwiedzać z przewodnikiem od rana do wieczora. więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu "GK"
Zgłaszasz poniższy komentarz:
wyglada fajnie ...