Wiadomości
11 maja 2021Co skrywa ziemia?
Po raz kolejny zaglądamy na kościański Rynek, na którym prowadzone są prace archeologiczne.
Podczas prac rewitalizacyjnych na ulicy Wrocławskiej i Rynku prace archeologiczne prowadzą Daniel Franek i Janusz Grupiński wspierani przez sekcję eksploracyjną ze Stowarzyszenia Historycznego Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej z Kościana.
Najcenniejszym znaleziskiem jest odkryty na Rynku doskonale zachowany fragment wodociągu z XVI wieku. Elementy tego wodociągu były w minionych latach już odkrywane, ale nigdy nie natrafiono na tak duży fragment rur wraz z trójnikiem, metalowymi łączeniami i przyłączami do domostw. W innej części Rynku odsłonięto ceglaną studnię, w której jest woda.
W ostatnich dniach archeolodzy odsłonili kolejne fragmenty szesnastowiecznej sieci wodociągowej prowadzącej w kierunku ulicy Szczepanowskiego. Z kolei detektorowcy wydobyli z ziemi szeląg Jana Kazimierza zwany boratynką, półprodukty do robienia plomb ołowianych, którymi zabezpieczano kupieckie ładunki i stopiony zgorzel miedziany. Wcześniej znaleźli wiele drobnych przedmiotów takich jak: monety, elementy biżuterii, ceramikę, fragmenty skór, czy poroża.
Przypomnijmy, że na ulicy Wrocławskiej wykopano blisko 400 fragmentów ceramiki o średniowiecznych cechach stylistycznych, 200 fragmentów kości zwierzęcych, w tym rogi ze śladami obróbki, 40 fragmentów doskonale zachowanych fragmentów wyrobów skórzanych (podeszwy, rzemienie i paski) oraz 50 wyrobów metalowych. Odsłonięto także fragment średniowiecznej drogi z krawężnikiem i brukiem. Znaleziony w pisakowej podsypce pod brukiem półgrosz z czasów Kazimierza Wielkiego pozwolił określić czas powstania drogi na XIV stulecie.
Fot. Stowarzyszenie Historyczne Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej z Kościana (pod zdjęciami umieszczno podpisy)
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Proszę dla mnie biżuterię a reszte możecie sobie zabrać