Magazyn koscian.net
28 listopada 2016Czas na balet
Teatr Wielki z Poznania na scenie KOK wystawi balet ,,Objawienia i herezje’’. Dla miłośników baletu mamy trzy dwuosobowe wejściówki.
Z Januszem Dodotem, dyrektorem Kościańskiego Ośrodka Kultury o spektaklu ,,Kafka/Schulz: objawienia i herezje’’ w wykonaniu Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki z Poznania rozmawia Karina Jankowska
- Nieczęsto w KOK można oglądać spektakle baletowe. Skąd pomysł, by zaprosić do Kościana Teatr Wielki z Poznania z przedstawieniem na podstawie Franza Kafki i Brunona Schulza ,,Objawienia i herezje’’?
- Rzeczywiście mało jest baletu na scenie KOK. W ostatnich latach prezentowaliśmy małe formy, ale przede wszystkim współczesnego teatru tańca. W 2014 r. zaprosiliśmy kościaniaków na występ Divertissement Ballet, jedynego w Polsce kameralnego i niezależnego zespołu tańca klasycznego ze spektaklem ,,Carmen’’. Widownia była pełna i życzliwie przyjęła to przedstawienie. Nie ma takiego zapotrzebowania na balet, by organizować co miesiąc takie widowiska. To nie jest sztuka dla wszystkich. Ważna jest edukacja, dlatego otwarliśmy w Ośrodku sekcję baletową dla najmłodszych i co jakiś czas będziemy kościaniaków zapraszać na spektakle baletowe. ,,Objawieniami...’’ zaczynamy współpracę z Teatrem Wielkim z Poznania, który w przyszłym roku wystąpi w Kościanie z dwoma spektaklami: ,,Dziadkiem do orzechów’’ i ,,Jeziorem łabędzim’’. Mam nadzieję, że te propozycje nie zmęczą kościaniaków, a dadzą im szansę zobaczenia na własne oczy czym jest balet.
- Zachęćmy kościaniaków do przyjścia 3 grudnia na widowisko ,,Kafka/Schulz: objawienia i herezje’’.
- Zapraszam wszystkich, choć nie jest to spektakl ani miły, ani łatwy, ani przyjemny, jednak warty zobaczenia. Mnie zachęcają już same nazwiska pisarzy, których czytałem w młodości i których książki są mi bliskie. Wielką niewiadomą dla mnie jest jak zostanie to pokazane w przestrzeni scenicznej, jak zostanie wytańczone i opowiedziane bez słów. Mam swoje wyobrażenia i oczekiwania, bo taka literatura stwarza pole do tego. Myślę, że nie jestem wyjątkiem. A może jest ktoś, kto nie lubi baletu, ale bliskie są mu literatura Schulza i Kafki.
- Zastanawiam się czy osoby, które nie znają literatury Kafki i Schulza będą w stanie ten balet zrozumieć?
- Myślę, że tak. Ci autorzy opisywali historie, które zdarzają się w życiu. Jest przecież możliwość oglądania spektaklu bez analizowania i odnoszenia się do literatury, a wyłącznie odbierać taniec w czystej postaci i piękno ruchu. Ja tak nie umiem.
***
,,Kafka/Schulz: objawienia i herezje’’ to baletowy traktat filozoficzny, w którym nie pada ani jedno słowo, a punktem wyjścia do jego realizacji stały się postawy dwóch pisarzy: Brunona Schulza i Franza Kafki wobec rzeczywistości, w której przyszło im żyć.
Spektakl zostanie pokazany w KOK 3 grudnia, o godz. 19.
Choreografia i reżyseria: Tomasz Kajdański, dramaturgia i scenografia: Krzysztof Cicheński, kostiumy: Julia Kosek, opracowanie muzyczne: Marta Knaflewska, reżyseria świateł: Marek Rydian.
Bilety do nabycia w KOK w cenie 15 zł i 10 zł (grupowy).
Dla naszych czytelników mamy trzy podwójne zaproszenia na spektakl. Aby je zdobyć wystarczy napisać na adres konkurs@gk.media.pl i w kilku słowach lub zdaniach uzasadnić dlaczego chcecie wybrać się właśnie na to przedstawienie. Na maile czekamy do 1 grudnia do godz. 9.
Scena ze spektaklu Fot. M. Ośko / Teatr Wielki w Poznaniu