Wiadomości
19 grudnia 2017Czempiń się nie zgadza
Rada Gminy Czempiń postanowiła zaskarżyć zarządzenie zastępcze wojewody zmieniające nazwę ulicy 24 Stycznia na ul. ks. Jerzego Popiełuszki.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku parlament uchwalił ustawę o „zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej”. Na zmianę nazw propagujących ustroje totalitarne samorządy miały 12 miesięcy. W przypadku niewykonania tego obowiązku zmiany nazw dokonują wojewodowie poprzez wydanie zarządzenia zastępczego.
Wojewoda wielkopolski zmienił nazwy 51 ulic. W powiecie kościańskim nowe nazwy nadano sześciu ulicom. W Kościanie ul. Gwardii Ludowej zmieniła nazwę na ul. płk. Witolda Pileckiego, ulica Leona Kruczkowskiego na ul. Marcelego Żółtowskiego, a ul. 27 stycznia na ul. arcybiskupa Antoniego Baraniaka. W Czempiniu ulica 24 Stycznia stała się ul. ks. Jerzego Popiełuszki, w Śmiglu ul. 27 stycznia zmieniono na ul. 11 stycznia 1919 roku, a w Czaczu ul. 27 stycznia nazywać się będzie ul. gen. Augusta E. Fieldorfa.
Zdziwienie samorządów i części mieszkańców budzi uznanie dat wyzwolenia spod okupacji niemieckiej, jako gloryfikujących Armię Czerwoną. Zdaniem wojewody uznawanie tych dat za upamiętniające wyzwolenie jest sprzeczne z faktami. Wkroczenie sowietów nie było bowiem wyzwoleniem, a jedynie zmianą ciemiężcy.
Z taką argumentacją nie zgodzili się radni gminy Czempiń, którzy wczoraj podjęli decyzję o zaskarżeniu zarządzenia wojewody do sądu administracyjnego.
- Wątpliwości co do zasadności zmiany nazwy dokonanej w trybie zarządzenia zastępczego budzi fakt, iż jak wynika z protokołu Miejskiej Rady Narodowej w Czempiniu z dnia 15 lutego 1946 roku, na którym podjęto uchwałę o przemianowaniu ulicy Szerokiej na ulicę 24 Stycznia oraz protokołu zebrania Rady Narodowej w Czempiniu z dnia 29 marca 1946 roku, że: „Miejska Rada Narodowa uchwala przemianować ul. Szeroką na ul. 24 Stycznia ku upamiętnieniu daty oswobodzenia miasta spod okupacji niemieckiej”. Treść tej uchwały w żaden sposób nie gloryfikuje zasług Armii Czerwonej – argumentował w wydanym oświadczeniu Konrad Malicki, burmistrz gminy Czempiń.
Więcej o dekomunizacji ulic w jutrzejszej Gazecie Kościańskiej.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
I słusznie. Aż cud, że nie nadano imienia pary prezydenckiej.