Magazyn koscian.net
OGŁOSZENIE
23 Cze 2015DOTACJE NA INNOWACJE - INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ
„Internet szerokopasmowy dla mieszkańców szansą rozwoju miasta Kościana” w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka – 8 Oś priorytetowa: Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki Działanie 8.3 Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion.
OGŁOSZENIE
Dostęp do Internetu szerokopasmowego w Polsce jest znacznie niższy od średniej europejskiej. Szczególnie niekorzystnie sytuacja wygląda wśród osób o najniższych dochodach. W sposób znaczący zawęża to krąg potencjalnych odbiorców usług i treści cyfrowych. Jego rozszerzenie powinno przyczynić się do znaczącego wzrostu popytu na te treści i usługi, a tym samym – pozytywnie wpłynąć na rozwój rynku usług cyfrowych. W perspektywie długoterminowej spodziewany jest pozytywny wpływ działania na rozwój ekonomiczny regionów i grup obecnie zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez stworzenie możliwości aktywnego udziału w życiu gospodarczym.
Rada Miejska Kościana, mając na względzie dobro mieszkańców znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji, w 2009 r. podjęła decyzję o przystąpieniu do realizacji projektu. Złożony wniosek uzyskał pozytywną ocenę i zakwalifikował się do dofinansowania. W 2010 r. została podpisana umowa o dofinansowanie, rozpoczęła się realizacja projektu „Internet szerokopasmowy dla mieszkańców szansą rozwoju miasta Kościana” w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka – 8 Oś priorytetowa: Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki Działanie 8.3 Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion. Głównym celem było zapewnienie dostępu do Internetu grupie 240 gospodarstw domowych z terenu miasta Kościana, zagrożonych wykluczeniem cyfrowym powodowanym trudną sytuacją materialną lub niepełnosprawnością.
Zadania projektu dotyczyły w największym zakresie infrastruktury: przebudowy pomieszczenia piwnicznego w budynku Urzędu Miejskiego Kościana na potrzeby stworzenia serwerowni, budowy kanalizacji technicznej, budowy bezprzewodowej sieci szerokopasmowej.
Uczestnikami projektu zostali, wyłonieni w rekrutacji prowadzonej w 2010 r. (uzupełnienie w dodatkowych naborach w latach 2011-2014), mieszkańcy Kościana. Umowy podpisane zostały z 240 osobami, z efektów projektu korzystają jednak całe rodziny (gospodarstwa domowe). Szacuje się, że wsparciem zostało objęte ok. 1000 osób. Beneficjenci, zgodnie z warunkami umów uczestnictwa i użyczenia, zostali wyposażeni w sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem umożliwiającym m.in. tworzenie tekstów, arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji multimedialnych, który został podłączony do sieci szerokopasmowej.
Wszyscy beneficjenci projektu uczestniczyli w dwudziestogodzinnym cyklu szkoleń z zakresu podstawowej obsługi komputera oraz Internetu. W 2015 r. odbyły się dodatkowe szkolenia, wzmacniające wiedzę, umożliwiające rozwiązywanie problemów, zagadnień, z jakimi spotykają się beneficjenci w czasie korzystania z Internetu. Możliwość szkoleń indywidualnych w domach beneficjentów dała sposobność dostosowania techniki przekazywania wiedzy i jej zakresu do potrzeb uczestników. Podczas szkoleń została przeprowadzona anonimowa ankieta oceniająca realizację i obsługę szkoleń. Analiza wyników ankiety pozwala stwierdzić, że szkolenia spełniły oczekiwania uczestników oraz informacje przekazywane były w sposób zrozumiały i łatwo przyswajalny. Ankietowani byli bardzo zadowoleni z przydatności szkolenia, nauczyli się obsługi komputera i aplikacji Internetu.
Prawidłowe funkcjonowanie sieci zapewnia firma, która realizuje usługę administratora sieci. Uruchomiona została infolinia, na którą beneficjenci mogą zgłaszać problemy dotyczące użytkowania sprzętu oraz dostępu do Internetu.
Projekt został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w kwocie niespełna 2,5 mln zł. Zadaniem Gminy Miejskiej Kościan jest zapewnienie trwałości projektu przez okres 5 lat od dnia zakończenia projektu (30.06.2015 r.).
Głównymi efektami realizacji projektu są likwidacja barier technicznych poprzez wybudowaną sieć, upowszechnienie dostępu do sieci poprzez zakupiony i oddany w bezpłatne użyczenie sprzęt komputerowy oraz zdobyte umiejętności korzystania z technologii informatycznych poprzez udział w szkoleniach. Realizacja projektu przyczyniła się do zwiększenia świadomości jakie płyną z korzystania z technologii informacyjnej. Beneficjenci otrzymali tym samym możliwość rozwoju edukacyjnego, aktywizacji społecznej i zawodowej.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego