Edukacja
01 Paz 2014"Dwójka" w gronie laureatów
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kościanie zostali laureatami pierwszej edycji projektu „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”.
Młodzi encyklopedyści opisali życie Henryka Florkowskiego, znanego kościańskiego lekarza i społecznika.
Zadanie, które stanęło przed uczniami nie tylko kościańskiej szkoły, ale także 225 podstawówek w całej Wielkopolsce nie należało do łatwych. Młodzież biorąca udział w innowacyjnym projekcie edukacyjnym „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan” miała stworzyć biogram lokalnego bohatera.
– „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan” to pierwsza taka publikacja w kraju – mówi Piotr Gmerek, koordynator działań partnera projektu, Ogólnopolskiej Fundacji Edukacji Komputerowej. – W ramach zajęć pozalekcyjnych dwie grupy z każdej szkoły pracowały nad stworzeniem biogramów zasłużonych Wielkopolan. Warunek był tylko jeden – postaci musiały być związane z ich gminą.
Na przygotowanie biogramu młodzież miała kilka miesięcy. Prace odbywały się według metody projektów, co pozwoliło na dużą swobodę twórczą uczniów. Młodzi badacze odwiedzali muzea, archiwa i parafie w poszukiwaniu informacji o swoich bohaterach. Efekty ich starań można obejrzeć w „Cyfrowej Encyklopedii”. Kilkaset haseł opisujących życie zasłużonych Wielkopolan opatrzonych jest zdjęciami, nagraniami wideo oraz zapisami dźwiękowymi wywiadów i spotkań.
– Uczniowie z Kościana zachowali wszelkie zasady tworzenia profesjonalnych wpisów encyklopedycznych – komentuje dr Karol Kościelniak, jeden z członków jury opiniujących wszystkie konkursowe projekty. – Bogactwo materiału dodatkowego, jak również jego trafny dobór podnoszą walory tej pracy. Warto powiedzieć także o zaangażowaniu, jakim wykazali się uczniowie, którzy wcielili się w rolę aktorów i przedstawili fragmentu życia swojego bohatera.
Młodzież z Kościana nie tylko skrupulatnie opisała życie doktora Henryka Florkowskiego, poczynając od jego dzieciństwa, a kończąc na działalności społecznej, ale wspomniała również o jego rodzinie oraz zamieściła wiele archiwalnych zdjęć, jak choćby fotografię gimnazjalnej legitymacji swojego bohatera.
– Rezultaty i oddziaływanie projektu przeszły nasze oczekiwania. Odkrywanie zarówno odległych jak i bliskich kart historii było wspaniałą podróżą zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli – podsumowuje pierwszą edycję Agnieszka Stefańska, koordynator projektu z ramienia Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, lidera projektu. – W czasie pracy nad biogramami uczyli się wszyscy – nie tylko młodzież, ale także władze lokalne oraz mieszkańcy. Metoda projektów pokazała, że lekcja nie musi być nudna, wręcz przeciwnie – pomaga wykorzystać niezmierzony potencjał dziecięcej kreatywności.
Uroczyste zakończenie pierwszej edycji projektu oraz nagrodzenie członków dziesięciu zwycięskich zespołów odbędzie się 12 listopada w poznańskim Teatrze Polskim.
Projekt CDEW jest kontynuacją cyklu „eSzkoła”, w którym wcześniej uczestniczyli gimnazjaliści i licealiści z naszego powiatu. O wszystkich aktualnościach i postępach prac uczniów można przeczytać na stronie: www.cdew.pl lub na fanpage’u: www.facebook.com/projekt.cdew.
***
Projekt „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan” realizowany jest przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu oraz Ogólnopolską Fundację Edukacji Komputerowej, zaś współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Gratulacje!