Ekologia
15 lutego 2023Dzięki UV mniej chloru w kościańskiej wodzie
Wodociągi Kościańskie poinformowały o obniżeniu dawek chloru dodawanych do wody. „Kranówka” z Łazienek w ogóle nie jest chlorowana.
Jesienią ubiegłego roku oddano do użytku zmodernizowaną Stację Uzdatniania Wody Łazienki. To zaawansowany technologicznie i – zdaniem specjalistów - unikatowy w skali kraju obiekt.
Dzięki zamontowanym lampom ultrafioletowym nie ma konieczności stosowania na tym obiekcie dezynfekcji wody przy użyciu podchlorynu sodu. Pozwoliło to także na zmniejszenie dawki chloru wykorzystywanej na Stacji Uzdatniania Wody przy ulicy Jesionowej. Dezynfekcja z wykorzystaniem lamp UV polega na eliminacji potencjalnych mikroorganizmów promieniami o bakteriobójczej długości fali informuje Dawid Borkowski, prezes Wodociągów Kościańskich.
W przebudowanej stacji Łazienki woda jest dwukrotnie poddawana napowietrzaniu (wcześniej jednokrotnie), dwukrotnie filtrowana (wcześniej jednokrotnie), jest częściowo zmiękczana (do tej pory nie było nanofiltracji) oraz pozbawiana zapachu i smaku (do tej pory nie było takiego procesu). Dzięki zastosowaniu lamp ultrafioletowych nie jest chlorowana. Udział wody z Łazienek w miejskiej sieci wodociągowej wzrósł z 10 do 50 procent.
Kościańska woda pobierana jest ze studni głębinowych czwartorzędowych gdzie ryzyko skażenia bakteriologicznego jest znikome. Woda z każdej studni jest dwukrotnie w ciągu roku poddawana podstawowym badaniom mikrobiologicznym. Ponadto wszystkie urządzenia i zbiorniki retencyjne biorące udział w procesie uzdatniania i magazynowania wody są dobrze zabezpieczone przed skażeniem, a woda uzdatniona wychodząca do sieci podlega badaniom.
Profilaktycznie na stacji Łazienki woda jest dezynfekowana lampami ultrafioletowymi, a na stacji przy ulicy Jesionowej znikomą ilością podchlorynu sodu wynoszącą do niedawna 0,2 - 0,3 mg/dm3. Biorąc pod uwagę wieloletnie doświadczenia podjęliśmy decyzję o zmniejszeniu dawki do ok. 0,1 mg/dm3 wolnego chloru w wodzie informuje Dawid Borkowski.
Wodociągi Kościańskie nieustannie namawiają do picia wody z kranu. Jakich argumentów używają?
- oszczędność – woda z kranu jest dużo tańsza od wody butelkowanej (1 litr wody z kranu w Kościanie kosztuje 0,005 zł),
- świeżość – woda wodociągowa przebywa w systemie maksymalnie 24 godziny,
- bezpieczeństwo – jeden z najczęściej badanych produktów spożywczych,
- mniejszy ślad węglowy, oszczędność wody – brak plastikowych i szklanych opakowań, do których produkcji wykorzystuje się także wodę zdatną do picia,
- ograniczenie szkodliwych związków (mikroplastiku), które przenikają z plastikowych opakowań do wody, szczególnie podczas nieprawidłowego przechowywania wody butelkowanej przez nas samych i przez sklepy (narażenie na działanie promieni słonecznych, zmiana temperatur),
- kościańska „kranówka” może pomóc uzupełnić dzienne zapotrzebowanie człowieka w wapń (pierwiastek ten jest bardzo dobrze przyswajalny z wody). (s)
Na SUW Łazienki woda profilaktycznie dezynfekowana jest lampami ultrafioletowymi
Sonda
Czy pijesz wodę z kranu?
- Tak
45.5% - Tak, ale po dodatkowym przefiltrowaniu
27.3% - Nie
27.3%
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Panie wodociągowy jak radni będą pić kranowkę na sesjach, a Pańska firma nie będzie kupowała wody butelkowanej dla pracowników, to ja też zacznę.