Ekologia
20 grudnia 2022Prąd z kościańskiej oczyszczalni
Wodociągi Kościańskie ogłosiły przetarg na budowę instalacji kogeneracyjnej. Podczas spalania biogazu wytwarzana będzie równocześnie energia elektryczna i cieplna.
W trakcie procesu oczyszczania ścieków odzyskiwany jest biogaz, który Wodociągi Kościańskie wykorzystują do wytworzenia energii cieplnej na potrzeby procesu technologicznego oraz do ogrzewania wszystkich budynków oczyszczalni ścieków.
W ubiegłym roku (2021) kościańska oczyszczalnia wyprodukowała 441 226 metrów sześciennych biogazu. Na ogrzewanie i potrzeby technologiczne zużyto 80 422 metrów sześciennych. Nadmiar musiał być wypalany.
- Postanowiliśmy wykorzystać nadwyżkę gazu do produkcji energii elektrycznej. Wodociągi ogłosiły przetarg na budowę instalacji kogeneracyjnej. Na początku stycznia nastąpi otwarcie ofert – informuje Piotr Ruszkiewicz, burmistrz Kościana.
- Kogeneracja to skojarzona produkcja energii. Dzięki temu podczas spalania biogazu będziemy mogli wytwarzać równocześnie energię elektryczną i cieplną – mówi Dawid Borkowski, prezes Wodociągów Kościańskich. - Wytworzony w ten sposób prąd będzie wykorzystywany w procesie technologicznym oczyszczania ścieków, co pozwoli zaspokoić obecne zapotrzebowanie obiektu na energię elektryczną w kilkudziesięciu procentach. Biogaz ma zmienne parametry, dlatego może to być od 20 do 60 procent naszych potrzeb. Oznacza to, że inwestycja powinna się zwrócić w kilkanaście miesięcy.
Budowa instalacji kogeneracyjnej to kolejny krok Wodociągów w kierunku odnawialnych źródeł energii. Od września spółka korzysta na oczyszczalni ścieków oraz na Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Jesionowej z instalacji fotowoltaicznych. Łącznie mogą one wyprodukować w ciągu 25 lat ponad 2 tysiące megawatogodzin energii elektrycznej. Instalacje zostały wybudowane przez zewnętrzną firmę i są jej własnością. Wodociągi Kościańskie płacą abonament za korzystanie z fotowolataiki, w którym ujęte są koszty wybudowania, obsługi i usuwania ewentualnych awarii w ciągu 24 godzin.
Link do ogłoszenia o przetargu >>
Źródło: UMK
Tu wytwarzny jest biogaz.
Zbiornik biogazu i pochodnia spalania nadmiaru biogazu
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Super sprawa i tak szybki czas zwrotu... Jestem pod wrażeniem Panie Borkowski. Gratulacje.