Ekologia
09 czerwca 2022Siejmy łąki!
Po co w mieście łąki? Zastępując nimi trawniki oszczędzamy czas, energię i pieniądze. Metr kwadratowy łąki wyłapuje z powietrza tyle pyłu co 5-letnie drzewo.
Kwietne łąki to oszczędność czasu, energii i pieniędzy. Nie trzeba angażować sił w regularne koszenie, nawożenie i podlewanie. Rozumie to coraz więcej osób odpowiedzialnych za zieleń w miastach. Łąki kwietne coraz częściej pojawiają się w parkach, na poboczach dróg, trawnikach w centrum, na wałach wzdłuż rzek. To praktyczne i pożyteczne rozwiązanie.
Co ciekawe, łąk przybywa głównie w dużych miastach. W mniejszych dominuje przywiązanie do przystrzyżonego trawnika. Jak jest w Kościanie?
Temat łąk kwietnych pojawił się wraz z rewitalizacją Kościańskiego Traktu Rekreacyjnego. Kwietne łąki wysiano wzdłuż kanału Obry, małe pola pojawiły się na Wałach Żegockiego, większe na Łazienkach. Niestety sianiu łąk nie towarzyszyła akcja edukacyjna, i dla wielu są to po prostu „zapuszczone” przez miejską zieleń trawniki. Tymczasem, to ważna inwestycja w zdrowie i dobrostan mieszkańców. Potrzebujemy ich więcej, i więcej. Po co?
- łąki kwietne nawilżają powietrze, obniżają temperaturę i produkują tlen,
- metr kwadratowy wyłapują pyły tworzące smog. 1 m² łąki kwietnej zatrzymuje tyle zanieczyszczeń co 5-letnie drzewo,
- na 1m2 łąki kwietnej można spotkać aż 300 gatunków roślin i zwierząt, to tyle co w tropikalnym lesie deszczowym,
- łąka to hotel i restauracja dla motyli, pszczół i innych zapylaczy,
- łąka pomaga magazynować wodę, co sprawia że jest bardziej odporna na suszę od trawników.
Łąki kwietne doskonale sprawdzają się w rozmaitych miejskich lokalizacjach. Oczywiście nie każdy trawnik można zastąpić łąką. Są miejsca wymagające częstego koszenia z uwagi na widoczność w ruchu drogowym. Jednak miejsc, które można twórczo i z pożytkiem dla wszystkich „zapuścić” jest dużo więcej. Siejmy łąki!
Na zdjęciach łąka kwietna na kościańskich Łazienkach - czerwiec 2022. Fot. Jacek Olejniczak
Film z czerwca 2020 roku. Realizacja: koscian.net
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Może zmieńcie nazwę portalu na Portal Urzędu Miejskiego Kościana. Czy kiedyś na tym portalu znajdzie się jakaś konstruktywna krytyka Burmistrza? Czy wszystko w naszym mieście jest idealne?