Ekologia
23 października 2021W Wielkopolsce pojawiły się szatany!
W wielkopolskim lesie dokonano niezwykłego przyrodniczego odkrycia. Leśnicy wypatrzyli szatana! To niezwykle rzadki grzyb. Ma krwistoczerwony trzon, białoszary kapelusz, który sinieje pod wpływem dotyku.
Grzyb obdarzony sugestywną nazwą krwistoborowika szatańskiego należy do rodziny borowikowatych. Występuje w Europie i Zachodniej Azji w lasach liściastych, zwłaszcza pod bukami i dębami rosnącymi na glebach wapiennych. W Polsce jest bardzo rzadki i podlega ochronie ścisłej. Do tej pory najlepiej poznane jego stanowiska zlokalizowane są w Górach Kaczawskich i na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.
W którym wielkopolskim lesie rośnie? Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu zdecydowała o nieujawnianiu stanowiska, aby ochronić grzyby i ich otoczenie przed zniszczeniem.
Szatany mają białoszare kapelusze, których średnica może dochodzić do 30 cm z matową szarą skórką, która nie oddziela się od miąższu. Najbardziej widowiskowy jest jednak baryłkowaty trzon, który w odpowiednich warunkach zabarwia się na intensywnie krwistoczerwony kolor, stąd jego nazwa rodzajowa - krwistoborowik. Kolejną charakterystyczną cechą jest fakt, iż miąższ zarówno kapelusza, jak i trzonu sinieje pod wpływem dotyku. Dodatkowo starzejące się osobniki wydzielają nieprzyjemny zapach. O wyglądu grzyb ma jeszcze jedną diabelską cechę - jest trujący. Jego spożycie powoduje ciężkie dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
Leśnicy przypominają: jeśli w trakcie spaceru w lesie natkniemy się na nieznanego grzyba, NIE ZBIERAMY GO ANI NIE NISZCZYMY! Po pierwsze ochroni to nas przed zatruciem. Po drugie należy pamiętać, że grzyby dla nas niejadalne i trujące również są częścią lasu. Często stanowią pokarm lub schronienie dla zwierząt.
Źródło: poznan.lasy.gov.pl
A jakie grzyby znaleźć można w okolicy Kościana?
Sprawdzamy na gwarowej stronie „Dawniej tutej wew Kościanie”.
https://www.facebook.com/dawniejtutej
http://dawniejtutej.pl
Zgłaszasz poniższy komentarz:
W Kotuszu ich dużo.