Wiadomości
02 maja 2012Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Po raz dziewiąty obchodzimy Dzień Flagi. Biało-czerwone barwy, obok wizerunku Orła Białego oraz Mazurka Dąbrowskiego, należą do najważniejszych symboli państwowych Polski. Co ciekawe, nasz kraj ma dwie flagi.
Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów: białego i czerwonego. Po raz pierwszy kolory te zostały wprowadzone jako barwy państwowe w 1831 roku. Flaga o takim wyglądzie oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski oraz bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła, niż tła.
Dlaczego Dzień Flagi obchodzony jest 2. maja? Tego dnia w 1945 roku polscy żołnierze zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w zdobytym Berlinie. W latach Polski Ludowej właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane podczas zniesionego przez władze święta Konstytucji 3 Maja. Od 2004 roku 2. maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Ile flag ma Polska? Dwie. Jedną z orłem, drugą bez orła. Według ustawy o godle, barwach i hymnie państwowym, oficjalna flaga ma kolor biały i czerwony. Jednak przedstawicielstwa dyplomatyczne za granicą i marynarkę obowiązuje flaga z godłem państwowym na górnym białym pasie. Przyczyny tego, że Polska ma różne flagi na użytek krajowy i zewnętrzny sięgają początków II Rzeczpospolitej. Wywieszana na polskich statkach biało-czerwona bandera była przyczyną licznych pomyłek, bowiem w Międzynarodowym Kodzie Flagowym biało-czerwona oznacza „mam pilota na pokładzie”. Aby unikać nieporozumień na użytek floty wojennej i handlowej do bandery dodano Orła Białego. Taką też flagę wprowadzono dla wszystkich polskich placówek zagranicznych.
Kto i kiedy może wywiesić polska flagę? Od 2004 roku flagę możne wywiesić każdy kto chce i kiedy chce, pod warunkiem, że znajdzie dla niej godne miejsce. Ważne aby barwy nie były wyblakłe. Jeśli wieszamy flagę pionowo, biały pas powinien być z lewej strony. W wypadku wywieszania polskiej flagi w towarzystwie innych flag trzeba pamiętać, że w Polsce pierwszeństwo ma flaga gospodarza i powinna być umieszczana po prawej stronie w stosunku do innych flag.
Tradycyjnie o święcie przypominają kościańscy samorządowcy rozadając przechodniom biało-czerwone chorągiewki. Fot. Karina Jankowska
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Polskaaaa Białooooo-Czerwoni!