Wiadomości
2009-05-10Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej (foto)
Już po raz ósmy w Kościanie świętowano Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej. Tegoroczna impreza, którą pod patronatem samorządów Ziemi Kościańskiej zorganizowały placówki i instytucje zajmujące się niepełnosprawnymi, przebiegała pod hasłem ,,Połączmy nasze światy’’. Wspólna zabawa kościańskim rynku trwała cztery godziny
Na biesiadę zorganizowaną w tym roku na kościańskim rynku przybyli podopieczni kościańskich Warsztatów Terapii Zajęciowej, Ośrodka Rehabilitacyjnego, Ośrodka Wsparcia, Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej, domów pomocy społecznej z Jarogniewic i Mościszek, środowiskowych domów samopomocy z Kościana i Krzywinia, ośrodków pomocy społecznej z Kościana i Śmigla, Stowarzyszenia ,,Światło Nadziei’’ ze Śmigla, Stowarzyszenia ,,Dać Pomoc’’ z Kościana, Stowarzyszenia ,,Człowiek dla Człowieka’’ z Kościana, Stowarzyszenia ,,Jesteśmy Wśród Was’’ z Kościana.Zanim rozpoczęto czterogodzinną zabawę rozstrzygnięto konkursy plastyczny i literacki. Na konkurs plastyczny ph. „Połączmy nasze światy” wpłynęło 397 prac z 19 przedszkoli i szkół podstawowych z całego powiatu. W konkursie literackim jury oceniło 90 prac uczniów gimnazjów i szkół Ponadgimnazjalnych, którzy musieli odpowiedzieć na pytanie czy możliwe jest połączenie świata osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi oraz czy taki podział ma sens.
Na plenerowej scenie pod Ratuszem prezentowali się artyści amatorzy. Oklaskiwano występy zespołu taneczno-wokalnego Tarantella ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Kościana, wokalne popisy Henryka Pastoka z Domu Pomocy Społecznej z Jarogniewic, Studia Piosenki Muzol ze Śmigla, zespołu Wutezeciaki z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Kościana, wokalistki Julii Augustyniak i zespołu tanecznego ze Szkoły Podstawowej w Czempiniu, muzyków z Orkiestry Dętej TON z Kościana, grupy Cheerleaderki ze Śmigla oraz zespołu artystycznego ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z Bronikowa. Gości zabawiali także klowni z Fundacji ,,Za Wszelką Cenę’’. O godz. 12.30 zaczęła się zabawa taneczna przy muzyce biesiadnej.
Przez całe przedpołudnie częstowano słodkimi wypiekami, grochówką, bigosem, napojami, popcornem i watą cukrową. Na stoiskach rozstawionych na deptaku można było kupić drobiazgi wykonane przez niepełnosprawnych, a także zbadać poziom cukru we krwi, ciśnienie. Czynny był też punkt porad Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Można było też skorzystać z dmuchanej zjeżdżalni i zabaw w suchym basenie. (kar)
Fot. Bogdan Ludowicz
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Krok w dobrym kierunku. Trzeba zrobić ich jeszcze bardzo wiele. Najwięcej musimy pozmieniać w naszych głowach, aby się nie bać i nie wydziwiać.