Magazyn koscian.net
2009-01-13Generał Berling zdegradowany
Dwadzieścia lat po zmianie ustroju, gen. Zygmunt Berling – współtwórca podporządkowanych ZSRR sił zbrojnych - przestał być wzorem dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Kościanie
Zniknięcie tablic poświęconych patronowi z budynku szkoły zauważyła jedna z czytelniczek. Sprawdziliśmy powód. Jak nas poinformowano w Wydziale Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Urzędu Miejskiego decyzję o wykreśleniu patrona ze statutu szkoły podjęła rada pedagogiczna. Uchwałę w tej sprawie przyjęto 12 czerwca 2008 roku. W szkole zdjęto tablice poświęcone gen. Zygmuntowi Berlingowi i zmieniono pieczątki. Współpracownik NKWD nie jest już wzorem do naśladowania.Na pożegnanie z patronem przypomnijmy skomplikowaną historię życia Berlinga.
Generał Zygmunt Henryk Berling (1896-1980) – uczestnik walk o niepodległość Polski, żołnierz Legionów Polskich, bohater wojny polsko-bolszewickiej, przedwojenny podpułkownik.
Po sowieckiej agresji na Polskę więziony w Starobielsku, a następnie Moskwie. Podejmuje współpracę z NKWD i włącza się w sowieckie działania propagandowe, przekonujące do wizji odbudowy Polski jako republiki włączonej do ZSRR. Był współautorem deklaracji hołdu i lojalności przesłanej na ręce Józefa Stalina w marcu 1941.
Po agresji III Rzeszy na ZSRR i układzie Sikorski-Majski wstąpił do tworzonej przez gen. Władysława Andersa polskiej armii, nie zrywając kontaktów z NKWD. Został mianowany szefem sztabu odtworzonej 5 Dywizji Piechoty w stopniu podpułkownika, a następnie szefem obozu przejściowego w Krasnowodsku.
Po ewakuacji armii do Iranu bez powiadomienia przełożonych pozostał w ZSRR, za co został zdegradowany i wydalony z Wojska Polskiego, a sąd polowy skazał go zaocznie na karę śmierci jako dezertera.
W 1943 Berling zostaje mianowany przez Józefa Stalina dowódcą 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki i awansowany do stopnia generała. W marcu 1944 został dowódcą I Armii WP. Od 22 lipca 1944 był zastępcą Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego w stopniu generała dywizji. Rozkazem Stalina z 30 września 1944 r. Berling został odwołany ze stanowiska dowódcy 1 AWP.
W latach 1953-1956 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Państwowych Gospodarstw Rolnych, 1956-1957 podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa, od 1957 do 1970 piastował stanowisko wiceministra leśnictwa - Inspektora Generalnego Łowiectwa. (s)
GK 02/2008
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Lepiej późno niż wcale