Wiadomości
14 maja 2021Georadar w farze
W kościele farnym w Kościanie i jego najbliższym otoczeniu przeprowadzono badania georadarowe.
Badania zleciła parafia a przeprowadziła je firma georadar24 z Koszalina. Czynnie w badaniach uczestniczyli i służyli pomocą członkowie Stowarzyszenia Historycznego Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.
Celem badań było ustalenie przyczyny powstawania zapadlin i spękań posadzki w niektórych miejscach. Już odwierty wykonane w 2018 roku wykazały, że grunt pod kościelną posadzką w niektórych miejscach jest słabo zagęszczony. Badaniami georadarowymi objęto także teren wokół kościoła. Wiadomo, że w farze znajdują się dwie krypty. Do jednej z nich nie ma dostępu. Druga ma wymiary około 2,5 na 3 metry. Znajduje się w niej trumna.
Na wyniki badań trzeba poczekać do czasu ich opracowania i zinterpretowania.
Zgodnie z podaniami rozpoczęcie budowy kościoła nastąpiło w 1333 roku, a więc po oblężeniu i zdobyciu miasta przez księcia Kazimierza (Wielkiego), późniejszego króla Polski.
Kościół usytuowany został nie w pierzei rynku, lecz w jego pobliskim sąsiedztwie, co było typowe dla ówczesnych miast wielkopolskich. Budowę zakończono prawdopodobnie przed rokiem 1396, bowiem wtedy nastąpiło odsłonięcie kilku ołtarzy z fundacji rajców miasta.
W ciągu XV w. dobudowano nawy boczne i sześć kaplic. Kolejna faza rozbudowy kościoła farnego miała miejsce po wielkim pożarze miasta w 1503 roku. W 1547 roku w wyniku pożaru zawaliła się wieża. Odbudowano ją w 1594 roku, ale i ta runęła ostatecznie na skutek huraganu w 1711 roku i nigdy już nie została odbudowana.
Począwszy od połowy XIV w. aż do roku 1755 fara znajdowała się pod zarządem Joannitów poznańskich. W 1610 roku posiadała już sześć kaplic i jedenaście ołtarzy.
Nie przetrwały również kościańskie dzwony. Największy, ważący pierwotnie 52 cetnary dzwon "Assumpta", poświęcony patronce kościoła, odlany został w 1505 roku. W czasie I wojny światowej dzwon skonfiskowali Prusacy, przetapiając go na cele wojenne, podobnie jak dwa mniejsze dzwony: św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.
Dzisiejszy kościół to gotycki, orientowany, murowany z cegły w układzie wendyjskim, halowy, trzynawowy, na rzucie nieregularnego prostokąta zamkniętego od wschodu.
koscian.pl
Celem badań było ustalenie przyczyny powstawania zapadlin i spękań posadzki w niektórych miejscach. Fot. Hanna Danel
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Takie subtelne pytanie- Kto zapłaci/zapłacił firmie za badania? Zlecający, czyli proboszcz? Czy ktoś jeszcze inny?