Ekologia
25 Mar 2023Godzina dla Ziemi z WWF. Petycja do premiera
W sobotę, 25 marca, miliony ludzi na całym świecie uczestniczyły w społecznej akcji „Godzina dla Ziemi WWF”. Na 60 minut wyłączano oświetlenie oraz iluminacje budynków. W Kościanie zgasła Wieża Ciśnień.
Jak co roku, w ostatnią sobotę marca, zorganizowano akcję "Godzina dla Ziemi". W wielu miastach na świecie na 60 minut zgasły iluminacje. W Kościanie wyłączono oświetlenie Wieży Ciśnień. Organizatorem symbolicznej akcji był WWF (Światowy Fundusz na rzecz Przyrody).
Godzina dla bioróżnorodności
Tegoroczna, 17 edycja akcji, przebiegała pod hasłem ochrony i przywracania bioróżnorodności. Różnorodność biologiczna wpływa pozytywnie na funkcjonowanie ekosystemów, które dzięki niej są bardziej stabilne, a przez to odporne na wpływy zewnętrzne, takie jak susze, powodzie, pożary, zanieczyszczenia. W ciągu minionych 50. lat, na skutek ekspansji człowieka, liczebność populacji gatunków zwierząt zmniejszyła się o 69 proc.
Co poza zgaszeniem światła?
Godzina dla Ziemi od siedemnastu lat łączy ludzi na całym świecie. W poprzednich edycjach zgasło ponad 10 tysięcy zabytków i pomników. Światło w domach zgasiły także miliony ludzi. Akcja nie kończy się na tym symbolicznym geście. Do rządów wielu krajów skierowano petycje, o wzmożenie wysiłków w zakresie ochrony przyrody.
Petycja w sprawie zwiększenia powierzchni obszarów chronionych
Polski oddział WFF zbiera podpisy pod petycją do premiera w sprawie zwiększenia powierzchni obszarów chronionych. To jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony przyrody i jej różnorodności.
To dzięki przyrodzie produkujemy żywność, leki, ubrania, mamy wodę do picia. W latach 1970-2018 odnotowaliśmy radykalny spadek średniej liczebności monitorowanych populacji gatunków zwierząt kręgowych w wysokości 69%1. W Polsce stan zachowania przyrody również jest alarmujący – tylko dla 20% siedlisk przyrodniczych i około 36% gatunków chronionych stan zachowania określono jako dobry – czytamy w apelu do premiera.
WFF apeluje o pilne wdrożenie postanowień unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030, w szczególności poprzez:
- jak najszybsze, nie później niż do 2030 roku, objęcie spójną ochroną 30% obszaru polskiego lądu oraz 30% morza, wraz ze stworzeniem planów ochrony określających m.in. cele i środki ochrony, objęciem monitoringiem oraz zapewnieniem środków finansowych potrzebnych na ich efektywną ochronę;
- objęcie ścisłą ochroną co najmniej jednej trzeciej obszarów chronionych, czyli 10% obszarów lądowych oraz 10% obszarów morskich w Polsce do 2030 roku;
- utworzenie kolejnych parków narodowych oraz powiększenie już istniejących, tak aby w 2030 roku uzyskać średnią europejską, czyli co najmniej 3,4% obszaru kraju;
- poparcie i przyjęcie nie mniej ambitnego planu odbudowy zasobów przyrodniczych niż ten zaproponowany przez Komisję Europejską w czerwcu 2022 roku.
Petycję można podpisać na stronie WFF Polska. Link do strony >>
WWF – kim są organizatorzy akcji?
WWF (tłum. Światowy Fundusz na rzecz Przyrody; World Wide Fund for Nature, dawniej World Wildlife Fund) to organizacja pozarządowa i ekologiczna o charakterze międzynarodowym powstała w 1961 roku. Misją WWF jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego Ziemi i stworzenie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą. Główna siedziba znajduje się w Szwajcarii.
W Polsce WWF podejmuje działania na rzecz ochrony przyrodniczo cennych rzek i lasów, jak również ochrony największych drapieżników: wilków, rysi i niedźwiedzi, a także ssaków bałtyckich: morświnów i fok szarych. Organizacja stara się przeciwdziałać zmianom klimatu i podejmuje walkę z nielegalnym handlem ginącymi gatunkami roślin i zwierząt. Główną siedzibą WWF w Polsce jest utworzone w 2000 biuro w Warszawie. WWF posiada status organizacji pożytku publicznego. (s)
W Kościanie zgasła Wieża Ciśnień.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
ekozjeby w akcji widzę