Wiadomości
25 stycznia 2012Gry miejskie w Kościanie i Krzywiniu
Po raz pierwszy w powiecie kościańskim rozegrane zostaną gry miejskie. Kościan proponuje grę „Kryptonim Wolność”, odtwarzającą w przestrzeni miejskiej wydarzenia z powstania wielkopolskiego. W Krzywiniu trzeba będzie umknąć komunistycznej bezpiece.
W 93. rocznicę rozejmu w Trewirze, czyli w czwartek 16 lutego 2012 r. w Kościanie odbędzie się gra miejska „Kryptonim Wolność”. Ma on przypomnieć historię odbicia broni z niemieckiego arsenału usytuowanego w szpitalu neuropsychiatrycznym w Kościanie w nocy z 29 na 30 grudnia 1918 roku przez grupę nastoletnich harcerzy z kościańskiej Rezerwy Skautowej im. Jana III Sobieskiego i wyzwolenia przez nich miasta.
Punkt rekrutacyjny rozpocznie pracę o godz. 9.00 w Ratuszu, gdzie „powstańcy” powinni stawić się w czwartek 16.02.2012r. Gracze będą prowadzeni tajnymi instrukcjami przez miejsca związane z powstaniem, zdobywając punkty za wykonanie zadań. Na zakończenie gry zwycięska drużyna wspólnie z rekonstruktorami zainscenizuje „zdobycie arsenału” przy Pl. I. Paderewskiego i wywiesi polską flagę.
Szczegóły na temat gry miejskiej można uzyskać w Biurze Promocji Urzędu Miejskiego Kościana tel. 065 5126217, gdzie do piątku 10 lutego br. mogą zgłaszać się grupy młodzieży w wieku od 14-26 lat, które chciałyby uczestniczyć w grze.
Zwycięzcy Krzywińskiej Gry Miejskiej mogą wygrać 2 tysiące złotych. Scenariusz przenosi uczestników w rok 1953…
… Jest wiosna 1953r. Stalinizm w Polsce u szczytu potęgi. Władza komunistyczna już ugruntowała się na zdobytym terenie. Na obczyźnie pozostał Kajetan Morawski. Ten wybitny dyplomata rozumie, że tworzenie organizacji konspiracyjnej w tradycyjnym kształcie jest szkodliwe. Tworzy jednak Plan X – zasady powstania organizacji w dwóch fazach: pierwsza to tworzenie kadr, druga, przy sprzyjających okolicznościach – siatki konspiracyjnej. Morawski pisał „Kadry powinny się składać dosłownie z jednostek, nie znających się między sobą i nie posiadających z sobą żadnych związków organizacyjnych. Każda jednostka działa zupełnie indywidualnie. Działalność jej polega na przygotowywaniu się do zadań, jakie przypadną jej w udziale w fazie II.”
Istnieje prawdopodobieństwo, że właśnie na ziemi krzywińskiej, która zawsze odznaczała się patriotyzmem utworzono główne centrum Planu X. Morawski znał tu wielu ludzi i tutaj znajdować się może lista osób związanych z Planem X. Niestety, prawdopodobnie wie o tym również Urząd Bezpieczeństwa. Radziecka siatka szpiegowska przeniknęła nawet do otoczenia Morawskiego. Zaczęła się walka z czasem.
Musicie przechytrzyć agentów UB i odnaleźć dokumentację Planu X. Wskazówki przesłane z emigracji nie są oczywiste, ale wasz krajan liczy na wiedzę o przeszłości. Komuniści nie znają historii, podobnie jak obce jest im pojęcie patriotyzmu. Wy poradzicie sobie bez trudu. Musicie uprzedzić funkcjonariuszy UB i przejąć dokumenty zawierające dane i adresy kontaktowe....
Start etapu internetowego nastąpi 3 marca 2012, a etap uliczny zaplanowany jest na 7 kwietnia. Do 20 lutego należy pobrać druk zgłoszenia ze strony notabene.media.pl i odesłać wypełniony na adres [email protected].
Zgłaszasz poniższy komentarz:
To już wówczas był szpital neuropsychiatryczny i do tego pisany z małych liter?