Historia
06 lipca 2023Historia nieodległa: remont kościańskiego dworca
Dziesięć lat temu, na początku lipca 2013 roku, rozpoczął się remont dworca kolejowego w Kościanie.
Pod koniec pierwszej dekady XXI władze miasta i powiatu nakłaniały Polskie Koleje Państwowe do przekazania dworca samorządom. Dworzec to wizytówka miasta i okolicy, dlatego samorządowcy chcieli mieć wpływ na jego wizerunek.
Budynek był wówczas w złym stanie wizualnym i technicznym. PKP miało dworzec przekazać wraz z okolicznymi gruntami za darmo. Do porozumienia jednak nie doszło. Kolej poinformowała samorządy, że sama wyremontuje dworzec w latach 2009-2010. Prac nie rozpoczęto.
Pod koniec 2012 roku do starostwa powiatowego wpłynął wniosek PKP o pozwolenie na przebudowę dworca. Samorządy zobowiązały się zagospodarować część budynku po remoncie.
Prace ruszyły na początku lipca 2013 roku. Przetarg ogłoszony przez PKP wygrało Przedsiębiorstwo Budowlane JACK-BUD Jacek Grabowski z Poznania. Umowa opiewała na blisko 5 milionów złotych. Na czas prac dla podróżnych przygotowano kontenerowy dworzec tymczasowy, w których znajdowały się kasy, poczekalnia i toalety.
Równocześnie samorządy miasta i powiatu prowadziły starania o przejęcie od kolei terenu pomiędzy ulicami Młyńską i Dworcową aby wybudować tam wspólnie parking na 120 pojazdów.
Remont trwał 27 tygodni i zakończył się w kwietniu 2014 roku. W ramach inwestycji odrestaurowano elewację oraz wnętrze dworca i uporządkowano pobliski teren. Obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku wykonano ścieżki dotykowe dla osób niewidomych i niedowidzących, kasę z obniżonym okienkiem dla osób poruszających się na wózkach oraz dostosowane toalety. Pojawił się monitoring oraz system ostrzegania pożarowego.
Zgodnie z rządowym programem rewitalizacji dworców większość powierzchni odnowionych budynków przeznaczono na cele publiczne. Na dworzec przeniesiono Straż Miejską, Ośrodek Wspierania Przedsiębiorczości, a KOK zajął część parteru na potrzeby pracowni plastycznej. Na piętrze miasto planowało uruchomienie małego hostelu kolejowego z czternastoma miejscami noclegowymi. Ostatecznie w miejscu tym utworzono „Kościańskie Stacyjkowo”, placówkę opieki nad dziećmi w wieku do trzech lat.
Oficjalne otwarcie dworca połączone z festynem dla podróżnych i wizytą władz odpowiedzialnych za inwestycję spółek PKP odbyło się w piątek, 11 kwietnia 2014 roku. (s)
Fot. Paweł Sałacki / archiwum koscian.net
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Można powiedzieć że rewitalizacja Kościana rozpoczęła się od remontu dworca, a potem bulwary, Łazienki, Plac Wolności...i skończy się na Rynku. Dzieje się - stare odeszło i przyszło nowe. Chyba nic nie pokręciłem...