Wiadomości
13 kwietnia 2021Hołd poległym na Wschodzie
Pod kościańskim Krzyżem Wschodu i Pomniku Pamięci na czempińskim Rynku samorządowcy uczcili pamięć pomordowanych w 1940 roku. Na stronach UW przypomniano postać Anny Grątkowskiej nauczycielki kościańskiego gimnazjum
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ofiarami ludobójstwa, dokonanego przez funkcjonariuszy NKWD padło blisko 22 tys. obywateli II Rzeczypospolitej. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS.
W rocznicę ujawnienia zbrodni katyńskiej, w uroczystości która odbyła się 13 kwietnia 2021 roku pod Kościańskim Krzyżem Wschodu na Starym Cmentarzu Parafialnym w Kościanie wzięli udział: Starosta Henryk Bartoszewski, Michał Jurga członek Zarządu Powiatu Kościańskiego, Burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz, Przewodniczący Rady Miejskiej Kościana Dawid Olejniczak, zastępca burmistrza Kościana Przemysław Korbik, Zastępca Wójta Gminy Kościan Mirosław Duda, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Kościan Henryk Michalski. Wartę honorową pełnili członkowie Stowarzyszenia Strzeleckiego i Historycznego im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej.
W Czempiniu hołd ofiarom zbrodni, oddali zastępca burmistrza Andrzej Socha oraz Radny Rady Miejskiej w Czempiniu Cezary Szukalski.
W 81. rocznicę zbrodni katyńskiej i zsyłki polskich rodzin na Sybir na stronach internetowych Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu zaprezentowano postać Anny Grątkowskiej, wybitnej nauczycielki kościańskiego gimnazjum, w 1940 roku wywiezionej z rodziną do Kotłasu. Kobiety, która na zesłaniu straciła zdrowie przy morderczej pracy, a nie straciła ducha walki o patriotyczne wychowanie dzieci zesłańców.
Zdjęcia: Statostwo Powiatowe w Kościanie
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Co oni mają z tymi wiązankami Czczą wszystko jak leci Tych co zginęli na wschodzie, zachodzie i południu. Dobrze ,że na północy mamy morze