Magazyn koscian.net
22 grudnia 2016Honory dla powstańców i żołnierzy
W minioną niedzielę na cmentarzu parafialnym w Gryżynie odsłonięto pamiątkowe tabliczki przy grobach powstańców wielkopolskich i żołnierzy Wojska Polskiego. Organizatorami uroczystości byli: Wójt Gminy Kościan i Koło Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.
Uroczystości rozpoczęła msza w kościele pw. św. Barbary w Gryżynie z asystą honorową I Leszczyńskiego Dywizjonu Przeciwlotniczego. Podczas mszy poświęcono orła, który wiosną przyszłego roku trafi na Monte Casino.
Godzinę później zaproszeni goście wraz z rodzinami powstańców i żołnierzy przeszli na miejscowy cmentarz, gdzie uhonorowano zmarłych: Antoniego Kasztelana - powstańca wielkopolskiego, szefa kontrwywiadu w Dowództwie Obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 r., który po kapitulacji dostał się do więzienia i jako więzień polityczny znajdował się w obozie koncentracyjnym w Stutthofie, w styczniu 1942 r. sąd specjalny w Gdańsku wydał wyrok skazujący go na czterokrotną karę śmierci za działanie na szkodę państwa niemieckiego, a 14 grudnia 1942 wyrok wykonano przez zgilotynowanie, Teofila Wyssogota-Zakrzewskiego - powstańca listopadowego i podporucznika Wojska Polskiego, Jana Goliwąsa - powstańca wielkopolskiego i uczestnika kampanii wrześniowej, Kaspera Jakubowskiego - ochotnika walczącego w kompanii powstańczej w Krzywiniu, uczestnika walk na odcinku Leszno - Osieczna i Władysława Prałata - starszego strzelca Wojska Polskiego, uczestnika bitwy nad Bzurą i żołnierza II Korpusu Polskiego. Wspomniano też pochowanego w Poznaniu Józefa Antoniego Lossowa. Modlitwę wygłosił ks. Mieczysław Kaźmierczak, proboszcz z Gryżyny. Przypomniano życiorysy, złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze pod tablicami i nagrobkami. Rozległa się też salwa honorowa.
Na boisku piłkarskim zaprezentowano pokaz walk rekonstrukcyjnych, w którym wystąpili: 3. Bastion Grolman, R.O.K. Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich, Grupa Operacyjna Maxxim i Towarzystwo Działań Historycznych 57. Pułku Piechoty. Przy Gościńcu uruchomiono strzelnicę Stowarzyszenia Strzeleckiego i Historycznego im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej, a w samym Gościńcu czynna była wystawa okolicznościowa poświęcona powstańcom wielkopolskim, w tym m.in. Janowi Goliwąsowi, szefowi 2. szwadronu 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich im. króla Bolesława Chrobrego, którą przygotowało Muzeum Regionalne w Kościanie. (kar)
Fot. AGK
Zgłaszasz poniższy komentarz:
BYŁ APEL SMOLEŃSKI ROZUMIEM