Magazyn koscian.net
21 Lip 2015Jakie szkoły wybrali gimnazjaliści?
Około 630 uczniów od września rozpocznie naukę w czterech szkołach ponadgimnazjalnych w powiecie kościańskim. Najwięcej tegorocznych absolwentów gimnazjów zdecydowało się kontynuować naukę w liceach ogólnokształcących i zasadniczych szkołach zawodowych
W powiecie kościańskim działają cztery szkoły ponadgimnazjalne. Miasto Kościan prowadzi I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga. Gmina Krzywiń ma Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kajetana Morawskiego. Placówka działa w Krzywiniu. Natomiast powiat kościański prowadzi Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie. Od kilku lat szkołom daje się we znaki niż demograficzny z przełomu końca lat 90-tych XX wieku i początku XXI wieku. Największy „dołek” przypadnie za cztery lata.
Mimo małej liczny absolwentów gimnazjów, szkoły ponadgimnazjalne w powiecie kościańskim na brak uczniów nie narzekają. I Liceum Ogólnokształcące w Kościanie zakończyło już rekrutację. Od września w klasach pierwszy naukę rozpocznie ponad 170 uczniów.
- Planowaliśmy utworzenie sześciu klas. Ostatecznie utworzyliśmy ich siedem, w tym aż dwie klasy medyczne. W każdej średnio będzie dwudziestu pięciu uczniów – mówi Natalia Danielczyk, wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Kościanie. - Utrzymaliśmy poziom z ubiegłego roku.
W szkole uruchomiono także klasy: inżynierską, prawniczą, informatyczną, psychologiczną i menadżerską. W pierwszym roku licealiści będą realizować podstawę programową. W kolejnych wprowadzane będą przedmioty przygotowujące ich do wymarzonych kierunków studiów.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się także klasa liceum ogólnokształcącego o profilu prozdrowotnym w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kościanie. Planowano przyjęcie 28 osób. Ostatecznie klasa będzie liczyła aż 34. Liceum wybrały przede wszystkim dziewczyny.
- Nie powiodło się utworzenie liceum ogólnokształcącego o profilu geospołecznym. Liczyliśmy, że będzie to dobra propozycja. Niestety nie spotkała się z zainteresowaniem – oceniła Małgorzata Durek, dyrektor ZSP w Kościanie. - Nie udało się również utworzyć klasy liceum o profilu geoinformatycznym. Zgłosiło się tylko kilka osób.
Nabór powiódł się natomiast do wszystkich klas technikum. Szkoła będzie kształcić: gazowników, budowniczych, geodetów, ekonomistów i mechaników. Będzie to łącznie 65 uczniów. Zanosi się na trzy klasy. Największym zainteresowaniem cieszyła się Zasadnicza Szkoła Zawodowa, do której zgłosiło się 165 osób. Taka liczba pozwoli na utworzenie sześciu klas. To o jedną więcej niż planowano. Dyrekcja szkoły liczy na to, że do końca sierpnia grono pierwszoklasistów jeszcze się powiększy. Szkoła prowadzi także nabór do liceum ogólnokształcącego dla dorosłych i na dwa kursy kwalifikacyjne – prowadzenia działalności handlowej oraz wykonawcy robót murarskich i tynkarskich. To propozycje dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych.
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie również nie brakowało chętnych do nauki zawodu. Zgłosiło się aż 55 absolwentów gimnazjów. Najprawdopodobniej powstaną tam trzy klasy „zawodówki”. Chętnych nie brakowało do podjęcia nauki w liceum ogólnokształcącym. Aż 37 osób zgłosiło się do klasy policyjnej. 23 wybrały klasę wojskową, 10 strażacką, a 5 ogólną. Pozwoli to na utworzenie trzech klas. Najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się technika. W dwóch klasach będą uczyć się 44 osoby, które wybrały specjalizację: informatyk, spedytor, rolnik, żywienie. Chętni nadal mogą się zgłaszać. ZSP w Nietążkowie do września prowadzi nabór na kurs kwalifikacyjny rolnika i do szkoły policealnej. Oferuje kształcenie w kierunku: opiekun osób starszych, florysta i specjalista BHP.
Najgorzej rekrutacja wypadła w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzywiniu. Do liceum ogólnokształcącego zgłosiło się 9 osób. Nieco lepiej jest w „zawodówce”. W pierwszej klasie naukę rozpocznie 23 uczniów. Trawa rekrutacja dodatkowa.
- Jest szansa, że do września uczniów przybędzie. W ubiegłym roku mieliśmy taką samą sytuację w liceum. Ostatecznie utworzyliśmy siedemnastoosobową klasę. W naszej gminie to najgorszy rok, jeżeli chodzi o liczbę absolwentów gimnazjów – mówi Renata Kołak, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzywiniu. - Na przyszły rok planujemy pewne zmiany. (h)
GK 28/2015