Wiadomości
12 lutego 2019Koleją z Czempinia do Śremu
Reaktywacja linii kolejowej na trasie Śrem – Czempiń jest możliwa – poinformowano podczas konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim.
- Reaktywacja linii kolejowej na trasie Śrem – Czempiń jest możliwa, a uruchomienie na nich połączeń jest bardzo wskazane – mówił dziś wicemarszałek Wojciech Jankowiak podczas konferencji prasowej, po spotkaniu zainteresowanych stron.
Z opracowania technicznego wynika, że szacowane koszty tego przedsięwzięcia wynoszą 160-200 mln zł, a liczba pasażerów, którzy korzystać będą z tego połączenia w przyszłości to nawet 6 - 7 tysięcy na dobę.
- Oprócz mieszkańców Czempinia i Śremu są to także mieszkańcy gmin położonych w pobliżu trasy, czyli Brodnicy, Książa, Dolska, Gostynia i Krzywinia – powiedział Wojciech Jankowiak.
Reaktywacja połączenia znalazła się także w rządowym programie „Kolej plus”, co oznacza, że prace związane z przywróceniem ruchu pasażerskiego na tej linii mają szansę na otrzymanie w nadchodzącej perspektywie finansowej wsparcia z budżetu państwa.
Przypomnijmy, że w styczniu zakończyły się prace nad zleconym przez samorząd województwa dokumentem mającym pokazać analizę kosztów i korzyści w celu przywrócenia parametrów eksploatacyjnych i wznowienia ruchu kolejowego na linii Śrem - Czempiń. Wszystkie prace przygotowawcze mają się zakończyć w 2021 roku. Połączenie funkcjonować miałoby w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.
Linia Śrem – Czempiń o długości ponad 20 km wybudowana została w 1885 roku. W 1995 roku zawieszono na niej przewozy pasażerskie, a 19 grudnia 2002 roku PKP PLK SA przekazał ją do zasobów PKP SA w celu fizycznej likwidacji.
Od lat dziewięćdziesiątych całkowitej zmianie uległa sytuacja gospodarcza Polski, a rozwijająca się gwałtownie w ostatnich latach aglomeracja poznańska generuje zapotrzebowanie na usługi kolejowego transportu publicznego. Znakomitym przykładem powrotu pasażerów do kolei okazała się kilka lat temu rewitalizacja linii 356 z Poznania do Wągrowca. Popularność tego połączenia jest tak duża, że podróżni na tej linii sugerują zwiększenie liczby połączeń i wydłużenie składów pociągów.
Poznańska Kolej Metropolitalna (PKM) to wspólne przedsięwzięcie Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz 40 gmin i 10 powiatów oparte na zasadzie solidaryzmu.
PKM to system regularnych kolejowych połączeń regionalnych o częstotliwości kursowania pociągów w godzinach szczytu co ok. 30 minut. PKM obejmuje swoim zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania. Po zakończeniu remontu linii dotrze także do Kościana.
W 2018 roku Koleje Wielkopolskie przewiozły ponad 2 mln pasażerów więcej niż w roku 2017.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
To jeszcze wskrzesić linie Kościan - Gostyń