Wiadomości
11 listopada 2024Kościańskie obchody Narodowego Święta Niepodległości (aktualizacja)
Świętowanie 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległosći rozpoczęła msza święta w kościele farnym, w której uczestniczyły liczne poczty sztandarowe i kompania honorowa Czwartego Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego.
AKTUALIZACJA :: 12.11.24 :: dodaliśmy obszerną fotorelację
Po nabożeństwie, na Rynku odbyły się uroczystości patriotyczne przeprowadzone zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Po przywitaniu gości i wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Kościana.
Świętując przywołujemy wartości, które zbudowały naszą tożsamość. Przypominamy sobie, że wolność to wartość, którą należy pielęgnować każdego dnia: w domu, w szkole, w pracy, a także tutaj, w naszej wspólnocie.
Niech dzisiejszy dzień będzie okazją do zadumy, ale i do wdzięczności. Wdzięczności wobec tych, którzy poświęcili swoje życie, byśmy mogli żyć w wolnej Polsce, a także wdzięczności wobec tych, którzy każdego dnia pracują dla dobra naszej społeczności i kraju.
Każdy z nas ma rolę do odegrania: każdy gest troski, każde działanie na rzecz dobra wspólnego to cegiełka, którą dokładamy do budowy silnej, niepodległej Polski – mówił burmistrz Sławomir Kaczmarek.
Po wystąpieniu burmistrza podporucznik Michał Hedrych odczytał apel pamięci a kompania oddała salwę honorową. Następnie delegacje władz samorządowych powiatu, miasta i gminy, służb mundurowych, organizacji społecznych, instytucji oraz kościańskich szkół złożyły wiązanki kwiatów pod tablicami upamiętniającymi ofiary II wojny światowej. Oficjalną część uroczystości zakończyła wiązanka pieśni patriotycznych wykonana przez Orkiestrę Dętą Ton.
Po uroczystości odbył się piknik przygotowany przez Stowarzyszenie Historyczne i Strzeleckie im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej. Można było obejrzeć repliki zabytkowego sprzętu wojskowego oraz dioramy historyczne. Dla dzieci przygotowano gry i zabawy nawiązujące do historii. Chętni mogli wykonać trefla powstania wielkopolskiego, ułożyć historyczne puzzle, pokolorować portret Józefa Piłsudskiego i flagę państwową. Dla uczestników zabawy przygotowano upominki, a wszystkim serwowano gorącą herbatę z sokiem malinowym.
Nie zabrakło także ufundowanej przez samorząd darmowej grochówki serwowanej wprost z kuchni polowej.
Dodatkową atrakcją było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Zespołem Farnym, który pomimo przejmującego chłodu zagrał blisko godzinny koncert. Wspólne śpiewanie ułatwiały śpiewniki przygotowane przez Rezerwę Skautową i rozdawane słuchaczom podczas koncertu.
Jak co roku, Muzeum Regionalne zaprosiło uczestników uroczystości do zwiedzania ekspozycji stałych oraz nowej wystawy czasowej. W tym roku przygotowano ekspozycję „Mieszkańcy Ziemi Kościańskiej Żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka".
Źródło: UMK
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Ponad 100 tyś osób na marszu niepodległości w Warszawie w TV publicznej relacji zero tak teraz promuje się patriotyzm Żenada